Ja mënyra se si të bësh seks pa kondom, dhe pa frikën se mbetesh shtatzënë - Dashuri - Kosova Sot
Ja mėnyra se si tė bėsh seks pa kondom, dhe pa frikėn se mbetesh shtatzėnė

Ja mėnyra se si tė bėsh seks pa kondom, dhe pa frikėn se mbetesh shtatzėnė

Teknikisht, ngjizja mund te behet brenda 12-24 oreve te jetes se nje veze te pjekur, duke qene kjo dita qe ovulon dhe dita me pjellorine me te madhe. Meqe cikli i saj mund te ndryshoje, konsideroje diten qe ovulon plus dy dite me pare dhe dy dite me vone (gjithesej per pese dite) si periudhen me te mundshme per te ngelur shtatzene.

Me nje fjale ovulon 14 dite para se te te vijne menstruacionet, thene ndryshe, ne mes te dy menstruacioneve (zakonisht periudha mes dy mestruacioneve eshte 28 dite). Megjithate s’eshte e thene me siguri te plote se mund te mbese shtatzene vetem ne pese ditet rreth kohes se ovulimit. Gjithashtu eshte pjellore tre dite para ketij intervali, sepse spermatozoidet mund te mbijetojne ne trupin e saj per disa dite.

Kur eshte me pak pjellore? Pergjithesisht, ka me pak rrezik shtatzanie ne 10 ditet para ciklit te saj dhe ne javen ose kohen qe zgjasin menstruacionet.

(Kosova Sot)

13 orë e 1 minuta më parë
18/01/18
aaaaaaaa