description

Të gjitha dobitë nga uji me limon

Publikuar: E hëne 30 Maj 2011, 22:42 2 Komente

Shumë njerëzve u pëlqen shija e thartë e limonit në ushqimet e tyre. Por, a keni menduar ndonjëherë se ju mund të përdorni këtë lëng limoni në një mënyrë më të mirë se kjo?

Ka përfitime të mëdha nga konsumimi i lëngut të limonit dhe ujit në jetën e përditshme. Limoni nuk kushton shumë, është i përballueshëm nga të gjithë dhe shumë i njohur për përdorimin e tij në kuzhinë dhe mjekësi. Lëngu i limonit ka 5% acid citrik që i jep një shije të thartë atij. Ai është një burim i pasur i vitaminës C. Përmban gjithashtu vitaminën B, riboflavinë dhe minerale, si kalciumi, fosfori, magnezi, dhe gjithashtu proteina dhe karbohidrate.

Uji me limon është një pije e shëndetshme, veçanërisht nëse merret në mëngjes. Konsumimi ditor i ujit me limon ka dobi të mëdha shëndetësore pasi është i mirë për stomakun, lëkurën, dhëmbët, kuron infeksionet e fytit, ndihmon rënien nga pesha, kontrollon presionin e lartë të gjakut, përmirëson frymëmarrjen, ul temperaturën, pastron gjakun dhe është i mirë për trajtimin e reumatizmit.

Printo Dërgo
  • di

Komente


  • lami 27.06.2011 - 14:52

    pi sat munesh bre menoj sa ta merr menja

  • blenda 26.06.2011 - 11:42

    per te rene ne pesh sa her ne dit duhet te pim uj me limon

arkivi i lajmeve