Zbulohet baza iraniane me raketa ruse S-300 - Lajme - Kosova Sot
Zbulohet baza iraniane me raketa ruse S-300

Zbulohet baza iraniane me raketa ruse S-300

Në bazë të imazheve satelitore, revista britanike Jane’s Defence Weekly, ka zbuluar se në cilin vend Irani ka vendosur tre nga katër sistemet mbrojtëse ajrore S-300, të cilat Rusia i ka dorëzuar Iranit vitin e kaluar.

Sipas revistës britanike, një nga katër bazat e sistemit mbrojtës të raketave me rreze të gjatë veprimi, është vendosur në qytetin bregdetar Bushehr në fund të prillit, e cila në mënyrë të konsiderueshme rrit kapacitetin e saj për të monitoruar dhe duke synuar aeroplanë që fluturojnë mbi pjesën veriore të Gjirit Persik

 (Kosova Sot)

 

22 orë e 26 minuta më parë
25/05/18