Lideri opozitar rus po planifikon ta padisë Putinin - Lajme - Kosova Sot
Lideri opozitar rus po planifikon ta padisë Putinin

Lideri opozitar rus po planifikon ta padisë Putinin

Lideri opozitar rus, Aleksei Navalny, ka thënë se do ta padisë presidentin, Vladimir Putin dhe administratën e tij për atë që ai e quajti përpjekje për të penguar fushatën e tij, në zgjedhjet presidenciale të vitit 2018-të.

Navalny ka shkruar në faqen e tij më 1 nëntor, se autoritetet ruse nuk kanë lejuar atë dhe ekipin e tij të organizojë takime publike me votuesit.

Sipas Navalnyt, ai nuk ka dyshime se të gjitha këto janë të “koordinuara” nga Putin, duke shtuar se presidneti është i brengosur për numrin e personave që po marrin pjesë në tubimet e tij.

Navalny ka thënë se ekipi i tij po mbanë takime në prona private në mënyrë që t’i shmanget lejes nga autoritetet lokale.
Në zgjedhjet e vitit 2013-të për kryetarë të bashkisë, Navalny kishte marrë 27% të votave në Moskë.

(Kosov Sot)

 

47 minuta më parë
23/10/18