Kelmendi: Lufta e UÇK-së është shumë heroike - Lajme - Kosova Sot
Kelmendi:  Lufta e UÇK-së është shumë heroike

Kelmendi: Lufta e UÇK-së është shumë heroike

Edhe veprimtari tjetër i çështjes kombëtare, Muhamet Kelmendi, thotë se çështja e rënies së Adem dhe Hamëz Jasharit ka një emblemë të madhe kombëtare, por që ka pasur mjaft oponentë anash që e kanë luftuar atë dhe nuk e kanë mbështetur sa duhet. "Adem Jashari kishte vetëdije të plotë mbi gjendjen që e kishte dhe të ardhmen e vendit. Ai kishte kohë që ua kushte kthyer pushkën okupatorit dhe luftonte për çlirimin e vendit. Në këtë luftë kishte edhe individë që nuk ia donin të mirën vetë Adem Jasharit. Madje, edhe e akuzonin atë si person jo i disiplinuar dhe që vepron në kokë të vet. Po në këtë nuk hyn Sami Lushtaku. Ky ishte shok dhe mik i ngushtë i Fehmi Lladrovcit, që natyrisht kishin qëndrime të afërta me heroin kombëtar Adem Jashari. Natyrisht se lufta e UÇK-së është shumë heroike dhe mbi gjakun e mundin e saj kemi arritur atë që NATO-ja dhe SHBAja të veprojnë në unitet për lirinë e Kosovës. Po në këtë luftë ka individë që e kanë marrë namin dhe tash thirren në UÇK, ndonëse janë shkatërrimtarët e saj në luftë, si dhe zhdukësit e UÇK-së pas luftës", theksoi Kelmendi për "Kosova Sot". 

(Kosova Sot) 

12 orë e 28 minuta më parë
15/11/18