Si të hap një konservë pa çelës ? - OK KIDS - Kosova Sot
Si tė hap njė konservė pa ēelės ?

Si tė hap njė konservė pa ēelės ?

Dozat e para të konservuara në kutia, janë shpikur në vitet 1820-të. Për të hapur ato kishte vetëm një mundësi; me çekan dhe një thikë të fortë. Me siguri që gjatë hapjes së tyre janë lënduar shumë persona apo e kanë humbur durimin dhe e kanë hedhur poshtë, përcjell Kosova Sot Online.

Rreth viteve1860 një shpikës, emri i të cilit ka mbetur i panjohur shpiku çelësin për hapjen e këtyre konservave.

(Kosova Sot)

7 orë e 10 minuta më parë
24/02/18