Zbulohen 163 specie të reja - Planeti X - Kosova Sot
Zbulohen 163 specie të reja

Zbulohen 163 specie të reja

Kërkuesit shkencorë kanë zbuluar një numër të madh të specieve të reja bimor edhe shtazore në basenin e lumit Mekong. Në mesin e specieve të sapozbuluara është edhe një gjarpër, i cili ka ngjashmëri me personazhin e David Bowie's në 'Ziggy Stardust', për shkak të ngjyrës unike, pastaj një bretkosë e vogël e portokalltë dhe një zvarranik me brirë të ngjashëm me ata të dragoit., trasmeton gazeta Kosova Sot Online

"Regjioni i gjerë 'Mekong' na rikujton se ka shumë zona të paeksploruara, që çojnë deri te zbulimet që ndodhin çdo vit, ku ne duhet t'i mbrojmë ato, para se të zhduken", thotë Jimmy Borah, menaxher i programit "Wildlife" të "WWF-Greater Mekong". 

(Kosova Sot)

15 orë e 7 minuta më parë
27/04/18