description

Lista zyrtare e kandidatëve të PD

Publikuar: E marte 7 Maj 2013, 10:57 0 Komente

Partia Demokratike nuk e publikoi zyrtarisht, deri në mesnatë, listën e kandidatëve për deputetë. Por, deri në orën 22:30, atëherë kur përfundoi mbedhja e kryesisë, u mësuan me siguri pothuajse maksimale emrat e atyre, që Partia Demokratike i konsideron të sigurt në listë. Për kryeministrin Berisha, kjo është lista, që do t’i garantojë fitoren Partisë Demokratike dhe aleatëve të saj, në zgjedhjet e 23 qershorit. "Përfundoi procesi i hartimit të listave më të mira, kandidaturat më të mira që zgjedhësit shqiptarë kanë patur ndonjëherë në fushatat zgjedhore. Ka qenë një proces i hapur, me konsultime të gjera, por një proces që finalizohet me një listë të shkëlqyer, listë fitoreje”, tha Berisha. Kryeministri Berisha e përshkroi të hënën, si një ditë intensive. Dhe në fakt me të drejtë, sepse lista ka mbaruar rreth orës 21 të mbrëmjes. Në një krahasim të shpejtë me 2009-ën, duket se lista deri në kufirin, ku Partia Demokratike konsideron fitues kandidatët e saj, ka pësuar deri në 40 përqind ndryshime. 6 kryetarë partish aleate janë të përfshirë në listat e Partisë Demokratike, Fatmir Mediu në Korçë, Shpëtim Idrizi në Fier, Dashamir Shehi në Tiranë, Nard Ndoka në Shkodër, Ekrem Spahia në Dibër dhe Lufter Xhuveli në Elbasan.
Janë të konfirmuar edhe 3 ish-deputetët socialistë, Kastriot Islami dhe Asllan Dogjani në Tiranë, Xhovalin Kadeli në Lezhë. Krahasimi me vendet fituese të 2009-ës tregon qartë ndryshimet në 12 qarqet e vendit dhe lëvizjet jo të pakta që janë bërë. Renditja e 2009-ës është pothuajse në të gjtha rastet, sipas rendit alfabetik, ndërsa për 2013-ën, janë emrat që jozyrtarisht kanë renditjen sipas tabelës, transmeton TCH. Kryeministri Berisha tha pas mbledhjes së kryesisë, se mediat kanë gabuar në disa raste me renditjen e emrave, por përgjithësisht lista jozyrtare që ka siguruar Top Channel është pothuajse e saktë në të gjitha qarqet, përveç Tiranës, ku është ende e paqartë kush është nr 16 në listë.

QARKU BERAT

2009                                     2013

1. Genc Pollo            1. Genc Pollo

2. Lefter Maliqi          2. Astrit Veliaj

3. Mehmet Xheka      3. Lefter Maliqi

QARKU DIBËR

2009                                      2013

1. Bedri Hoxha          1. Sherefedin Shehu

2. Jemin Gjana          2. Roland Keta

3. Selami Xhepa        3. Ekrem Spahia

4. Sherefedin Shehu   4. Bedri Hoxha

QARKU GJIROKASTËR

2009                                      2013

1. Genc Ruli                 1. Genc Ruli

2. Spiro Ksera              2. Spiro Ksera

3. Adrian Kokalari

QARKU KUKËS

2009                                       2013

1. Besnik Dushaj           1. Flamur Noka

2. Fatos Hoxha             2. Alban Elezi

3. Flamur Noka             3. Besnik Dusha

QARKU LEZHË

2009                              2013

1. Edi Paloka                 1. Aldo Bumci

2. Mark Marku               2. Gjovalin Kadeli

3. Pavlina Hoti               3. Pavlina Hoti

4. Rrajmond Hoxha        4. Vasil Bici

QARKU VLORË

2009                               2013

1. Astrit Patozi               1. Astrit Patozi

2. Ardian Kollozi             2. Arben Ristani

3. Kreshnik Çipi              3. Liljana Elmazi

4. Leonard Demi             4. Ardian Kollozi

5. Leonard Sinani

QARKU SHKODËR

2009                                 2013

1. Jozefina Topalli              1. Jozefina Topalli

2. Astrit Bushati                 2. Astrit Bushati

3. Gezim Dibra                  3. Arenca Trashani

4. Gjok Uldedaj                  4.Nard Ndoka

5. Arenca Trashani              5. Bardh Spahia

6. Ndue Paluca                   6. Xhovalin Bzheta

7. Paulin Sterkaj                 7. Ndue Paluca

QARKU DURRËS

2009                                  2013

1. Eduard Halimi                1. Eduard Halimi

2. Albana Vokshi                2. Gent Strazimiri

3. Igli Cara                        3. Igli Cara

4. Osman Metalla               4. Albana Vokshi

5. Ylli Lama                        5. Osman Metalla

6. Cim Babasi                     6. Oerd Bylykbashi

7 Lufter Xhuveli                   7. Gazmend Oketa    

8. Vullnet Topalli

QARKU ELBASAN

2009                                     2013

1. Dashnor Sula                     1. Arben Imami

2. Luçiano Boçi                      2. Eduard Selami

3. Ardian Turku                      3. Arbiola Halimi

4. Adriana Gjonaj                    4. Dashnor Sula

5. Aurel Bylykbashi                  5. Aurel Bylykbashi

6. Rrahim Çota                       6. Sybi Hida

7. Aurel Bylykbashi

QARKU FIER

2009                                           2013

1. Sokol Olldashi                     1. Sokol Olldashi

2. Mesila Doda                        2. Mesila Doda

3. Ilir Bano                             3. Kozma Dushi

4. Fatos Beja                           4. Shpetim Idrizi

5. Enkelejd Alibeaj                    5. Ferdinand Murati

6. Vasillaq Ngresi                      6. Myslym Murrizi

QARKU KORÇË

2009                                             2013

1. Ridvan Bode                          1. Ridvan Bode

2. Edmond Spaho                       2. Eleina Qirici

3. Fatbardh Kadilli                       3. Edmond Spaho

4. Gjergji Papa                            4. Fatmir Mediu

5. Ismail Hoxha                          5. Gjergji Papa

6. Ledina Aliolli                            6. Fatbardh Kadilli

7. Leonard Olli

8. Viktor Duro

9 Ledina Aliolli

QARKU TIRANË

2009                                           2013

1. Sali Berisha                           1. Sali Berisha

2. Majlinda Bregu                       2. Myqerem Tafaj

3. Ilir Rusmali                            3. Majlinda Bregu

4. Florian Mima                           4. Halim Kosova

5. Gent Strazimiri                         5. Florion Mima

6. Gerti Bogdani                           6. Gerti Bogdani

7. Luan Skuqi                              7. Dashamir Shehi

8. Tritan Shehu                            8. Jorida Tabaku

9. Arben Imami                            9. Edi Paloka

10. Myqerem Tafaj                        10. Keltis Kruja

11. Aldo Bumçi                              11. Kastriot Islami

12. Lajla Pernaska                         12. Asllan Dogjani

13. Rajmonda Bulku                       13. Visar Zhiti

14. Viktor Gumi                              14. Arben Qirjako

15. Vath Tabaku                             15. Ilir Rusmali

16. Asnje                                        16. Tritan Shehu

Printo Dërgo
  • di

Komente


arkivi i lajmeve