Reçeta e Cekës - Sallatë me purrinjë - Reçeta - Kosova Sot
Reēeta e Cekės - Sallatė me purrinjė

Reēeta e Cekės - Sallatė me purrinjė

PËRBËRËSIT:

1/2 kg. purrinjë,

1/4 kg. karota,

2-3 patate,

vaj,

uthullë,

kripë,

majonezë. 

Priten purrinjët imët. Kriposen dhe përzihen duke i shtypur pak me lugë. Karotat dhe patatet zihen në ujë të njelmët. Pasi të ftohen pak, priten në kubik të vegjël dhe bashkohen me purrinjët. Hidhet hudhër e shtypur, kripë, piper, uthull, sipas dëshirës specall me fara dhe majonezë. Përzihet me kujdes, hidhet majdanoz i grirë hollë dhe shërbehet me peshk, mish të pjekur ose të zier. 
(Kosova Sot) 

20 orë e 53 minuta më parë
21/02/18