Receta e Cekës: TORTË ME GËSHTENJA - Reçeta - Kosova Sot
Receta e Cekës: TORTË ME GËSHTENJA

Receta e Cekës: TORTË ME GËSHTENJA

PËRBËRËSIT: 80 gr. gjalpë e zbutur, 8 vezë, 200 gr. sheqer, 300 gr. gështenja, 60 gr. bajame të të bluara, 80 gr. griz, 4 dcl ajkë e tundur.

Tundet gjalpi me sheqer. Shtohen të verdhat e vezëve duke i tundur së bashku. Masës së tundur i shtohen 150 gr. gështenja të ziera dhe të kaluara në sitë, bajamet, grizi dhe të bardhat e vezëve të tundura në borë të dendur. Torta piqet në dy pjesë në temp. të ulët. Ajka tundet e sheqerosur sipas shijes. Shtohen 150 gr. gështenja të ziera dhe të kaluara në sitë dhe 1 lugë rum. Masa përzihet mirë në kremë të njëllojtë. Korja e pjekur lyhet me ajkën e përgaditur. Mbulohet me koren tjetër e cila lyhet mbi dhe anash me të njejtin krem. Zbukurohet me gështenja të ziera, të qëruara dhe të kaluara në sherbet të trashë, ose çokollatë të shkrirë.

(Kosova Sot)

4 orë e 52 minuta më parë
22/07/18