Reçeta e Cekes: Palëpetë me miell misri - Reçeta - Kosova Sot
Reēeta e Cekes: Palėpetė me miell misri

Reēeta e Cekes: Palėpetė me miell misri

PËRBËRËSIT:

1/8 kg miell misri, 1/4 kg miell gruri, 2 dcl vaj, kripë, 1 lugë uthull, 2-3 dcl ujë i vakët. Tunden vezët veçan gjersa të fryhen. Në enë tjetër hidhen të gjithë përbërësit, shtohen vezët e tundura, përzihet mirë brumi dhe lihet anash që të qëndrojë 1-2 orë. Fërgohen sikurse palëpetët e rëndomta. Mbi u hidhet djathë i përzier me ajkë, mbështillen në role dhe shërbehen të nxehta.

(Kosova Sot)

13 orë e 41 minuta më parë
22/02/18