Ilaçi më i mirë kundër kallove - Shëndetësia - Kosova Sot
Ilaēi mė i mirė kundėr kallove

Ilaēi mė i mirė kundėr kallove

Pjesa më e madhe e të të rriturve ka probleme me kallo, sidomos në këmbë. Sempervivum është një bimë, e cila quhet edhe roje e shtëpisë. Ka gjethe të trasha plot me lëng, transmeton gazeta Kosova Sot.

Lëngu i gjetheve të kësaj bime përgjatë historisë është përdorë për mjekimin e plagëve dhe djegieve. Ajo është efikase edhe kundër kallove.

ÇKA JU DUHET: - Bima semprevivum - Shiritat ngjitës

PROCEDURA: 1. Merreni një copë gjetheje, të mjaftueshme sa për ta mbuluar vendin e kallove. 2. Qërojeni shtresën e jashtme sipërfaqësore të gjethes. 3. Pjesën e qëruar vendoseni në vendin ku gjendet kalloja dhe fiksojeni me shirit ngjitës. 4. Shërimin fillojeni në mëngjes, e mbajeni gjatë tërë ditës. 5. Vazhdoni me këtë tretman për disa ditë, nëse doni të keni sukses në largimin e kallove. 

(Kosova Sot)

13 orë e 45 minuta më parë
17/01/18
aaaaaaaa