ILAÇET EFEKTIVE KUNDËR BRONKITIT - Shëndetësia - Kosova Sot
ILAÇET EFEKTIVE KUNDËR BRONKITIT

ILAÇET EFEKTIVE KUNDËR BRONKITIT

Jeni duke kërkuar disa ilaçe natyrale kundër bronkitit? Nëse po, këto janë ilaçet që lehtësojnë simptomat, pa u përcaktuar për antibiotikë me kemikate

UJË DHE KRIPË

Image

 

Ky ilaç është shumë bazik dhe ka efektin për dekongjestion të gjoksit. Ilaçi ndihmon në heqjen e gëlbazës dhe grumbullohen në traktin respirator

Përbërësit:

• 1 gotë ujë,

• 2 lugë kripë.

Udhëzimet:

• Vini ujin të vlojë.

 • Kur të filloj të vlojë, e hiqni nga pllaka, shtoni 2 lugët me kripë dhe i përzieni mirë.

• Më pas e mbushni gojën dhe e shpëlani gojën për një minutë.

 • Përsëriteni disa herë dhe prisni efektin.

LIMONI

Image

 

A e keni ditur se shumë ilaçe përmbajnë limon? Kjo për faktin se përmban vitaminë C. Falë efektit të tij antioksidues, ndihmon në heqjen e baktereve në traktin respirator.

Përbërësit:

• 1 limon të shtrydhur,

• 1 gotë ujë.

Udhëzimet:

• Ngrohni gotën me ujë dhe shtoni lëngun e limonit në të.

• Përzieni mirë dhe prisni pesë minuta para se ta pini.

EUKALIPTI

Image

 

 Përbërësit e eukaliptit këtë bimë e bëjnë një ndër bimët më shëruese. Kjo për faktin se është antibakterial dhe ka efekt dekongjestues. Po ashtu, inkurajon largimin e gëlbazës.

Përbërësit:

 • 4 gota me ujë,

• 1 lugë gjethe eukalipti.

Udhëzimet:

• Gotat me ujë i vloni dhe më pas ia shtoni gjethet e eukaliptit.

• I lini të vlojnë për 15 minuta.

• Pini 3 herë në ditë dhe do të vëreni përmirësimet.

 ORIGANO

Image

 

Origano është i pasur me antioksidues, posedon edhe acid fenoli. Kur ta konsumoni, mos u brengosni më për ftohjet apo dhimbjet e tjera.

Përbërësit:

• 4 lugë organo,

 • 1 ½ e gotës mjaltë.

Udhëzimet:

• Së pari, vini 4 lugët e origanos në një enë dhe i zieni në temperaturë të ulët.

• Pastaj, i vendosni në një kavanoz ku është mjalti dhe i përzieni.

 • Merrni nga një lugë për çdo ditë.

MËLLAGA

Image

 

Mëllaga është e pasur me përbërës kundër inflamacioneve. Heq shtresat që mbulojnë bronket. Po ashtu, lehtë- son heqjen e gëlbazës.

Përbërësit:

• 5 lugë gjethe të mëllagës,

• 4 gota ujë.

Udhëzimet:

• Shtoni gjethet e mëllagës në ujë dhe ujin e vini të vlojë.

• E lini të vlojë për së paku 20 minuta.

 • E ëmbëltoni sipas shijes tuaj. Pini 3 gota në ditë.

 

(Kosova Sot)

10 orë e 30 minuta më parë
23/09/18