Forconi eshtrat dhe anashkaloni dhimbjet në nyja me këtë pije natyrale - Shëndetësia - Kosova Sot
Forconi eshtrat dhe anashkaloni dhimbjet në nyja me këtë pije natyrale

Forconi eshtrat dhe anashkaloni dhimbjet në nyja me këtë pije natyrale

Këtë lëng mund ta përdorni si preventiv apo edhe si tretman. Falë përbërësve të vet, ky lëng i forcon eshtrat dhe pakëson dhimbjet. Ky lëng i përgatitur me qumësht të bajameve dhe me shafran është një ilaç i vjetër që është përdorur kundër inflamacioneve, është përzierje e pasur me antioksidues dhe me nutrient. Konsumimi i tij lufton dhimbjet dhe inflamacionet që prekin eshtrat dhe nyjat. Është i pasur edhe me kalcium, mineral ky që ndihmon në mbajtjen e dendësisë së eshtrave, falë përmbajtjes me kalium dhe magnez.

VETITË SHËRUESE TË QUMËSHTIT TË BAJAMEVE

Qumështi i bajameve është pije perimesh që rekomandohet si alternativë natyrale për ata që nuk e tolerojnë laktozën. Përmban kalcium, vitaminë E dhe aminoacidet omega 3, që ndihmojnë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe proceseve inflamatore.

VETITË SHËRUESE TË KAROTAVE

Antioksiduesit që karotat përmbajnë janë shumë të rëndësishëm për parandalimin e plakjes së hershme të organeve të trupit. Sasia e betakarotinës dhe vitaminave C dhe E, ndihmojnë që ligamentet të jenë në gjendje të mirë duke parandaluar edhe dëmtimin e nyjave.

VETITË SHËRUESE TË SHAFRANIT

Shafrani është erëz natyrale, që zakonisht përdoret në trajtimin e dhimbjeve të kokës dhe problemeve me nyjat. Kjo falë përbërësit kurkuminë, një komponent aktiv. Vepron edhe si barrierë karshi dëmit që shkaktojnë radikalet e lira. Përbërësit: 1 gotë qumësht bajamesh (250 ml), 1 lugë shafran pluhur (5 g), 3 karota, 1 lugë xhenxhefil (5 g), 1 lugë mjaltë (25 g). Përgatitja: Derdhni qumështin e bajameve në blender dhe e procedoni bashkë me karotat e copëtuara, shafranin dhe xhenxhefilin. Pastaj, përzieni me shpejtësinë që ofron një lëng pa gunga. E ëmbëltoni me një lugë mjaltë dhe e pini. a konsumoni 3 herë në javë.

(Kosova Sot)

7 orë e 18 minuta më parë
16/10/18