VETËM DY LUGË NË DITË DHE THONI LAMTUMIRË DHJAMIT NË BEL - Shëndetësia - Kosova Sot
VETËM DY LUGË NË DITË DHE THONI LAMTUMIRË DHJAMIT NË BEL

VETËM DY LUGË NË DITË DHE THONI LAMTUMIRË DHJAMIT NË BEL

Me ndihmën e këtij shurupit do ta holloni belin dhe do të hidhni jashtë ujin tepricë nga organizmi. Përbërësi kryesor është rrika, që është e pasur me vitamina C, kalium, vitamina B1 dhe B6, hekur, vitamina B2, magnez e fosfor.

PËRBËRËSIT:

125 g rrikë të freskët;

4 limonë;

3 lugë mjaltë;

2 lugë kanellë;

2 cm rrënjë xhenxhefili.

Përgatitja:

Në blender përzieni rrikën dhe xhenxhefilin. Shtoni lëngun e shtrydhur nga limoni dhe përzieni blender edhe për tre minuta. Më pas, shtoni mjaltë dhe kanellë dhe vazhdoni të përzieni. Shurupin e vendosni në kavanoz të qelqtë. Merrni nga 1-2 lugë para shujtave ose para ushtrimeve. Konsumojeni për tre javë dhe bëni pauzë për disa ditë. 

(Kosova Sot)

41 minuta më parë
23/10/18