Receta e gjyshes kundër miomës në mitër - Shëndetësia - Kosova Sot
Receta e gjyshes kundër miomës në mitër

Receta e gjyshes kundër miomës në mitër

Fibroidet, përkatësisht miomët janë rritje beninje, që shpeshherë shfaqen pas shtatzënisë, midis moshës tridhjetë dhe moshës dyzet vjeçe. Kjo gjendje nuk ndërlidhet me rrezikun për kancerin në mitër dhe pothuajse kurrë nuk zhvillohen në kancer. Por, nëse jeni një nga ato që e keni këtë problem, gjyshet tona e ruajnë recetën për shërimin e tyre.

Përbërësit:

- 2 lugë plot me fara të lirit;

- 2 lugë të plota me mjaltë;

- 2 litra ujë.

Përgatitja:

Farat e lirit dhe mjaltin i mbuloni me ujë në një enë, i përzieni derisa të tretet mjalti. Përgatitjen ta lini të mbuluar për rreth 36 orë. E procedoni dhe e kulloni, e derdhni në një kavanoz të pastër prej qelqit dhe e ruani në frigorifer. Për çdo mëngjes në lukth të thatë e pini nga një lugë për shtatë ditë rresht, e pas shtatë ditëve, edhe për një javë rresht pini nga një gjysmë lugë. Terapia zgjat dy javë. 

(Kosova Sot)

23 orë e 26 minuta më parë
22/10/18