SUPË PLOT ME VITAMINA: SHKRIN 2 KG PËR 10 DITË - Shëndetësia - Kosova Sot
SUPË PLOT ME VITAMINA: SHKRIN 2 KG PËR 10 DITË

SUPË PLOT ME VITAMINA: SHKRIN 2 KG PËR 10 DITË

Dëshironi të humbni në peshë në mënyrë të shëndetshme? Këtu mundet t'ju ndihmojë supa e mirë nga panxhari, një nga ushqimet më të shëndetshme në botë. Panxhari është përplot me hekur, e shëndetshme dhe e nevojshme për ata që vuajnë nga anemia. Panxhari nuk përmban kalori, është përplot me proteina, ofron energji, përmban vitaminat B1, B2, B3 dhe B6. Për të gjithë ata që duan të humbin në peshë në mënyrë të shëndetshme zgjedhje mundet të jetë supa nga panxhari përmes të cilës do të humbni deri dy kilogramë për vetëm dhjetë ditë.

Përbërësit:

- 500 ml ujë

- 400 ml supë pule

- 2 panxharë

- 2 lugë të vogla uthull molle

- 1 lugë të vogël kos

- pa kripë

- kopër

- disa pika limon

i - pak rrikë të freskët sipas dëshirës

Përgatitja: 1. Panxharin e qëroni, e pastroni dhe copëtoni në rriska të vogla. Më pas e vendosni në tepsinë me ujë, hidhni kripë dhe e zieni. Le të zihet për 25 minuta.

2. Ngrohni supën e pulës. Hidhni panxharin e zier, uthullën e mollës dhe koprën dhe me blender i përzieni përbërësit.

3. Në fund shtoni në supë pak limon dhe lugën me kos, e sipas dëshirës mund të shtoni edhe pak rrikë, sep

(Kosova Sot)

22 orë e 1 minuta më parë
19/10/18