Weah bëhet president i Liberisë - Sport - Kosova Sot
Weah bëhet president i Liberisë

Weah bëhet president i Liberisë

Legjenda e Milanit, George Weah është zgjedhur president i Liberisë

Ish-fituesi i Topit të Artë me skuadrën italiane, MIlan, George Weah ka fituar garën për president të Liberisë.

Komisioni Kombëtar i Zgjedhjeve në Liberi ka njoftuar se ish-futbollisti i Milanit, George Weah ka fituar zgjedhjet për president, duke mposhtur Joseph Boakai.

Weah do të zëvendësojë ish fituesin e çmimit Nobel për Paqe, Ellen Johnson-Sirleaf, i cili drejtoi Liberinë për 12 vite.

Weah kishte tentuar të bëhej president edhe në vitin 2005 dhe 2011, por kishte humbur zgjedhjet. 

(Kosova Sot)

10 orë e 43 minuta më parë
15/10/18