Pesë gjëra që duhet të dini për derbin mes Interit dhe Milanit - Sport - Kosova Sot
Pesë gjëra që duhet të dini për derbin mes Interit dhe Milanit

Pesë gjëra që duhet të dini për derbin mes Interit dhe Milanit

Nga njëra anë është Inter-i i vendit të dytë në renditje dhe që duket se është rigjeneruar nga kura Luciano Spalletti, nga tjetra një Milan në kërkim të rimëkëmbjes, pas një fillimi me ulje-ngritje që ka sjellë tri humbje që tani.

Ndeshja e të dielës në mbrëmjes, që do të luhet në një “San Siro” të mbushur plot, do të jetë shumë e rëndësishme për vazhdimin e sezonit. Zikaltrit do të kërkojnë fitoren e 7 radhazi që do t’i jepte atyre mundësinë të qëndronte mes të parëve në renditje, ndërsa kuqezinjtë duan të shkurtojnë në 4 pikë distancën me kushërinjtë.

Për këtë arsye, do të jetë një sfidë me tension të lartë, e cila mund të bëhet akoma më e bukur nga fytyrat e shumta të reja të të dy skuadrave dhe nga shumë lojtarë që mund të rezultojnë vendimtarë.

Në shtëpinë e Inter, të gjithë sytë do të jenë te Mauro Icardi. Qendërsulmuesi argjentinas nuk ka një marrëdhënie shumë të mirë me derbin. Goli i tij i parë kundër kuqezinjve ka ardhur në përballjen e fundit të zhvilluar mes këtyre dy skuadrave në kampionat prillin e kaluar, e mbyllur në barazim 2-2.

Për sa i takon takimeve të mëparshme, tifozët zikaltër nuk ia kanë falur atë gabim nga 11 metrat në derbin e sezonin 2015/16: nga barazimi i mundshëm te një humbje 3-0. Mauro ka realizuar gjashtë gola në këtë kampionat, por goli me aksion mungon që nga ndeshja e fituar në fushën e Roma-s.

Dhe kur flitet për lojtarë vendimtarë në derbi nuk mund të mos mendohet për Candreva-n. Shifrat lasin vetë: 2 sifda me Milan, 2 gola të shënuar. Me Spalletti-n është gjithmonë titullarë dhe, pas goli të shënuar kundër Shqipërisë, mund të gjejë edhe realizimin e parë në kampionatin italian.

Ndërsa, ka realizuar 3 gola deri tani Ivan Perisic, të gjithë në fundin e ndeshjeve. Kroati dukej se do të përfundonte tek United në verë, por ka qëndruar dhe ka qenë një nga më të mirët në këto javë të para të kampionatit. Tifozët e Milan nuk e kanë harruar akoma golin e barazimit 2-2 të realizuar në minutat e fundit të derbit të fazës së parë në sezonin e kaluar.

Në shtëpinë e Milan, problemet fizike të Kalinic mund ta shtyjnë Moontella-n t’i besojë Andre Silva-s. Portugezi ka shkëlqyer edhe në ndeshjen e fundit të luajtura me kombëtaren e Portugalisë, që ka siguruar kualifikimin direkt në Rusi 2018 pas fitores 2-0 të marrë kundër Zvicrës. 21-vjeçari ka realizuar 9 gola në 10 ndeshjet kualifikuese me luzitanët.

Ai ka qenë protagonist edhe në ndeshjet europiane të luajtura me kuqezinjtë: 6 gola në po kaq ndeshje, 1 çdo 65 minuta. Në kampionat ka luajtur vetëm 208 minuta dhe nuk ka shënuar akoma asnjë gol. Rasti i duhur mund të jetë pikërisht derbi.

Janë të paparashikueshëm, teknikë dhe të aftë të ndryshojnë ndeshjet. Suso dhe Bonaventura janë gati të shfrytëzojnë mundëinë e tyre. Dy mesfushorët sulmues kanë një dëshirë të madhe të tregojnë vlerat e tyre, pasi janë lënë jashtë formacionit titulluar në ndeshjen kundër Roma-s. Ish-lojtari i Atalanta-s, mes më të mirëve në sezonin e kaluar, duhet të gjejë shkëlqimin e humbur dhe përballja me kushërinjtë mund të jetë ajo e duhura. Lëvizjet et ij mund të vënë në vështirësi mbrojtësit shtatlartë të Inter, ashtu si ato të Suso, i cili ka rinovuar kontratën këtë javë dhe mund të aktivizohet mbrapa qendërsulmuesit.

Për sa i takon mbrojtjes, ajo e Inter është shumë më lart me vetëm tri gola të pësuar deri tani. Zikaltrit, në fakt, kanë mbrojtjen më të mirë të gjithë kampionatit. Blerja e re Skriniar ka qenë një nga notat më pozitive të fillimit të sezonit dhe është përshtatur shumë mirë me qendërmbrojtësin tjetër Miranda.

Nuk mund të thuhet e njëjta gjë për Leonardo Bonucci-n, blerja e bujshme e Milan-it në verë. Paraqitjet e tij kanë qenë shumë zhgënjyese, me mbrojtjen kuqezi që ka pësuar 10 gola deri tani. Për ish-mbrojtësin bardhezi nuk do të kishte rast më të mirë se derbi për të marrë një revansh. Tifozët milanistë, të cilët kanë humbur durimin me të, e urojnë një gjë të tillë.

(Kosova Sot)

23 orë e 59 minuta më parë
25/09/18