Pesë ndeshjet më të paharrueshme ndërmjet Chelseas dhe Barcelonës

• 12 December 2017 - 21:06

Shorti i Ligës së Kampionëve vuri përballë Chelsean dhe Barcelonën, duke u konsideruar si njëra nga ndeshjet më interesante.

Chelsea dhe Barca janë takuar disa herë në Ligën e Kampionmëve, ku shumë prej tyre kanë përfunduar me polemika dhe raste të dyshimta.

Më poshtë janë pesë ndeshjet më interesante ndërmjet dy gjigantëve:

Barcelona – Chelsea, 5-1, çerekfinalja e dytë, prill 2000

Chlesea në këtë ndeshje vinte me një komoditet, pasi që nga ndeshja e parë ishte në avantazh prej 3-1.

Mirëpo gjërat morën kthesë dhe forma e jashtëzakonshme e Rivaldos dhe Figos si dhe një karton i kuq për angleztë i dhuruan kualifikimin skuadrës spanjolle.

Chelsea – Barcelona, 4-2, çerekfinalja e dytë  Ligës së Kampionëve, mars 2005

Kjo lojë është kujtuar gjerësisht për yllin brazilian Ronaldinho duke shënuar me një goditje të shkëlqyeshme nga buzë e zonës së penalltisë, duke e lënë portierin e Chelseat Petr Cech të rrënjosur në mes të shtyllave.

Një gol i John Terryt në minutën e 75-të i dha kualifikim Chelseas me rezultat të përgjithsëm 5-4.

Chelsea – Barcelona, 1-2, 1/8 e parë, shkurt 2006

Chelsea është e vetmja skuadër Lionel Messi ka luajtur më shumë se katër herë në karrierën e tij, por kurrë nuk ka shënuar kundër, por kjo nuk do të thotë se fituesi pesë herë i Topit të Artë kurrë nuk e ka rrezikuar skuadrën blu.

Këtu, ndërsa ende në adoleshencë, gjeniu i vogël argjentinas tregoi sindromat e së ardhmes së ndritshme që shtrihej përpara tij duke torturuar Chelsean me aftësitë e tij të papërmbajtura duke nxjerrë një faull nga mbrojtësi i majtë spanjoll Asier del Horno.

Një gol i Samuel Eto’o në Stamford Bridge dhe një barazim 1-1 në ndeshjen e kthimit i vendosi Barçën në rrugën e tyre për kurorën e dytë të tyre të Ligës së Kampionëve, përfundimisht duke mposhtur Arsenalin në finale.

Chelsea – Barcelona, 1-1, gjysmë finalja e dytë, prill 2009

Nën drejtimin e Pep Guardiolës , në sezonin e tij të parë si trajner, fituesit e tripletës në 2008/09 mbahet mend si një kamion i pandalshëm, tiki-taka, por Chelsea u hapi atyre problem të madh në gjysmëfinale.

Një barazim 0-0 i ndeshjes së parë në Camp Nou do të thoshte se në Stamford Bridge do të luhej për gjithcka, dhe Bluesi mori epërsinë falë një volej të mahnitshme nga Michael Essien.

Ndeshja e tensionuar përfundimisht arriti kulmin me Andres Iniesta, i cili shënoi një gol të minutës së fundit në këndin e lartë nga skaji i zonës së penalltive për të dërguar Barçën në finale të Romës, por Chelsea u ndie i lënduar nga humbja, pasi kishte parë tre ankesa të forta të penalltive të hedhura poshtë.

Chelsea – Barcelona, 2-2, gjysmë finalja e dytë, prill 2012

Chelsea ka arritur një avantazh të ngushtë 1-0 në ndeshjen e dytë të ndeshjes me Barcën në Camp Nou në prill të vitit 2012, por gjërat shkuan shumë shpejt për Blues, të cilët ishin nën kujdesin e përkohshëm të Roberto Di Matteo në këtë kohë.

Golat nga Busquets dhe Iniesta, dhe një karton i kuq për kapitenin Terry , nënkuptonte se Blues kishte dy gola dhe një njeri më pak para pjesës së dytë, por një gol i bukur nga Ramires i dha Chelseat një avantazh.

Megjithatë, me dhjetë futbollist, Blues ishin nën presion serioz në pjesën e dytë.

Megjithatë, Chelsea vulosi vendin e tyre në finale kur zëvendësuesi Fernando Torres u “arratis” për të shënuar në kohën shtesë.