description

Arrestohen tre të dyshuar për vrasjen e Luljeta Kurtajt

Publikuar: E mërkure 1 Shtator 2010, 15:23 55 Komente

Klinë, 1 shtator

Policia e Kosovës bën të ditur se janë arrestuar tre persona të dyshuar lidhur me vrasjen e Luljeta Kurtajt, 21 vjeçare, nga fshati Abri e Epërme e komunës së Drenasit.Viktima është gjetur në lumin Drini i Bardhë, te vendi i quajtur Ura e Haxhisë, afër fshatit Zajm, 2 kilometra larg Klinës, dhe ishte e mbështjellur me çarçaf të bardhë, e lidhur në të dy anët e trupit.

Pas gjetjes së kufomës, njësitet policore të hetimeve rajonale DRP Pejë në bashkëpunim me njësitet e specializuara kanë realizuar bastisje në tri lokacione dhe kanë arrestuar tre persona të dyshimtë për kryerjen e veprës penale të vrasjes së rëndë. Personat e dyshimtë të arrestuar janë Afërdita R., 1982, nga Komorani i Drenasit, Adelina K., 1987, nga Barani i Pejës dhe Mehmet K., 1971, nga Llashka Drenoci i Malishevës. Besohet se të dyshuarit veprën penale e kanë kryer nga motive të ulëta dhe më këtë rast është konfiskuar edhe automjeti i dyshuar me të cilin është bartur viktima pas ngufatjes për ta hedhur në lum.

Me urdhër të Prokurorit Qarkut të dyshuarit janë ndaluar në ndalim policor dhe ndaj tyre do të ndërmerren masat për dërgimin e tyre para organeve të drejtësisë. Luljeta ka punuar si gazetare në radio “Dodona”, ndërsa për një kohë familja nuk dinte asgjë për fatin e saj, derisa është gjetur kufoma e Luljetës.

 

Printo Dërgo
 • di

Komente


 • pranvera 15.10.2010 - 17:49

  oo atyne zoti ja pruft ma te keqen e botes po edhe prindrit e tyne kan faj se ata u duht me eduku fmin e jo me vra kusherinin e vet ngushllime ma te sinqerta per familjen kurtaj e ju thom mbane veten e asaj aferdites zoti e tranoft se sa keq ka ba zoti ja pruft ma t keqen e botes se u met bota me kta kriminela zoti na pshtoft pi ktyne kriminela edhe ata mos pafshin drit me sy qysh ja kan marr jeten ksaj vajze edhe desshin qaty ne burg e familja e tyne mos i gjetshin kufomen e tyne si edhe familja e luljetes nuk kan dit se qashtu mos e pafshin ata e zoti ja baft ma te keqen more zot amin

 • liresa 30.09.2010 - 15:00

  ngushllime familja kurtaj

 • l 29.09.2010 - 18:01

  ngushllime per luljeta vrasjen e luljeta kurtaj

 • l 29.09.2010 - 17:59

  ngushllime per luljeta vrasjen e luljeta kurtaj

 • dida 28.09.2010 - 1:00

  ngushllime famolja kurtaj

 • adelin 25.09.2010 - 14:11

  na vjen keq per vrasjen e luljeta kurtit nje vajxe re re e zoti i denoft ato kurvat si e kan myt

 • A-ger. 24.09.2010 - 20:07

  Zoti i marroft te pa ftyrat helaqet ato i kisha mbajt ne burg te perjetshem ne mes kater muresh qe kurr mos ta shofin driten me sy deri te vdesin.po ato gjithmon jan kan te pa ftyra po ra qikjo luft e ju dha mundsia e u shprengulen nga Abria e erdhen ne Drenas e na flliqen tanve bre zoti i marroft pse thojn aj magjupi kur ti ban dy lug ne shtepi e myt edhe nanen e vet ato tuj u shit me pare e tuj u marr me drog menduan qe kan me arrit shum.tash kan arrit shum ma shum se kan mendu qe ma as femijet e tyre nuk doti shohin me sy qe e pa ftyra ata 3 femij nuk i kishte pas me burrin qe ishte e martuar po me frajera tjer edhe ati burrit te Aferdites ishalla ja len zoti met ne kry kur ka ni qe 3 fmija nuk jan te tij po te jaranave te saj.Ngushllime per familjen Kurtaj

 • nita 23.09.2010 - 23:46

  ngoni o shqiptar:se familja e te burgosurve nuk kan kurfar faji qe mi njollos ju ne menyr te pa drejt,se te burgosurat nuk e kan kry krimin me urdher t`familjes po per gjera te tyre personale kshtu qe ju kisha lut qdo koment qe e jepni familjen mos e keq perdorni muni mi dhon vetem ngushllime se edhe kta e perjetojn ngushllimin e njejt si te familjes se Luljetes bile mos t`themi qe edhe ma shum se ju ka n`dodh 3 raste 2 vajzat e tyre edhe e ndiera qe ndjes past Luljeta,Ngushllime per te dy familjet nga m`besa e tyre.

 • tesa 22.09.2010 - 20:43

  oj teut nuk asht ashtu qe po thu se luljeta si ka ba sen atyne po aj mehmeti ka pas faj burri plak e vraft zoti bahs me ato dy motrat pom vjen keq per at familje s enuk paskan dit qfar thmi paskan dit ne ket dyje bre zoti dit qka baft me ta e per familjen kurta ngushllimet me te sinqerta per ta

 • nga gjermonia 21.09.2010 - 14:48

  jam nje kusherin e luljetes po kur kum ndegju per kit rast shum mu kan dhimt luljet por edhe familja e tyne qe mbeten pa ta edhe jo shkoj ne rinin ma te mir po i shprehi ngushlimme familjes kurtaj

 • vejani 16.09.2010 - 9:14

  po ate vajzene e shkrete nuke e kane myte te hujte po vete atohe qikate emigjese te ti ........po atohe vaza nuke jane te demese po ,,,,,,jane qikate e hysenit struagjise ,,,,se gruja e demese (F) aja e ka rrejte demene se jane femija e demese po nuke jane ,,,jane te Hysenite struagjise ...po ato jane kopike pse muse te merrene me asihe pune kure jane kopile.....nuke u prite ma shume preje atyne vajzave ,,,ato nuke jane vajzate e temese po dema duhete te bane testine se mse ka kryhe asieh akte ,,,atohe jane jashte ,,,gjiritr familare atohe nuke kane ndeje per te afrite te tyre po kuku per ate babe ....tashe i kahe dale ne sheshe si kane arrite me bahe ate pasunihe .......tu shite organe te bremshe ,,,tu ja nxerre zemrene jerzeve e tu ja shite ,,,,,po do ti vjene koha edhe atyne duhete .

 • donaa 15.09.2010 - 15:18

  nuk ka faj familja qi jan ba kriminlel se kto jan nbi moshen 18 vjeq edhe nbi 18 familja ma nuk muj i kolturon po jan kulturu vet marre per to zoti i denoft me denimin ma te ran e ajo aferdita zoti jeten ja shkatrroft s eka me ja shkatrru osh keq me ja ba evladve te vet veq ajo rrospi marre esht per ta me myt qiken e migjes bre kurr mos dalt prej qelive me gjith bashkpuntort e saj zoti i vraft trea e famijles se luljetes ingushllimi nga mitrovica edhe po i tham burrit te aferdites vazhdo jeten ruj thmit plasja zemren mos e le mi pa kurr evlad e vet vazho jeten tane parepara ngushlime shum per familjen kurtiiii

 • ZM 14.09.2010 - 7:54

  Dikur pleqet tane thoshin: A vakte o vakte, pse bre me ndodh kesi gjana tu pas me msu me vazhdu fakulltetet ???? vetem ashtu mund te luftojme me kesi gjera te paparamenduara ! Mbasi kane fillu edhe "shtrigat, kuqkat" mu marr me punet e mafise, mafiozet let terhiqen mo...OOOO RINI E KOSOVES, ZGJOHU DHE ZGJIDHE RRUGEN E PERPARIMIT se para teje eshte rruga e gjateeee.....

 • TiTi 13.09.2010 - 23:17

  Se pari ngushellimet e mia te sincerta per familjen Kurtaj nga Abria,me te vertet eshte per te ardhur keq per keta persona qe bejn nje gje te till,e meritojn denimin maksimal nuk duhet patur meshire te keta vrases makaber duhet me i hapur syt gjykata e Kosoves e ti denojn me denim maksimal,mos te ndodh si me heret qe ka ndodhur ne Klin qe e leshuan nje person gjoja qe ishte psikopat e ja mur jeten edhe nje te riu nga Klina,keta persona duhet kalbur ne burg nuk duhet te shofin as nje rreze dielli,sepse kta persona ja moren jeten nje vajze shum te urt e bujare e ndan pergjithmon nga familja e vet,me vjen keq per Familjen Kurtaj,respekt per ta,te behen te fort,..Keta vrases nuk duhet me u denu me vdekje por denim te rend vuajtje mjerim per ta,, edhe nje her ngushllime Familjes Kurtaj nga Abria

 • klina 13.09.2010 - 17:56

  ngushllime per familje kurtaj ishalla ka shkuar ne gjenet e zoti e din qka ban me kta 3re te poshtrit ata ishalla ne gjenem.

 • linda 12.09.2010 - 1:39

  ngushllime per familjen e luljetes e ishalla ata kryvrarsit zoti e din si i shperblen.e mos e mallkoni nanen e krye vrarsit se aja as pak nuk asht fajtore se ata qe e kan ba ket veper jan permbi 18 vjeq .se per ata nana ma mir u kan me ndegju se ju kan vdek ata fmi se me ndegju keso gjerash.se nuk ka nan ne qe e edukon fmin me mbyt njerz. duhet me mendu njeri nga vetvehtja si ju doket me ba fmija juv ato gjera se sod fmija nuk po te ngon ka humb respekti.

 • linda 12.09.2010 - 1:38

  ngushllime per familjen e luljetes e ishalla ata kryvrarsit zoti e din si i shperblen.e mos e mallkoni nanen e krye vrarsit se aja as pak nuk asht fajtore se ata qe e kan ba ket veper jan permbi 18 vjeq .se per ata nana ma mir u kan me ndegju se ju kan vdek ata fmi se me ndegju keso gjerash.se nuk ka nan ne qe e edukon fmin me mbyt njerz. duhet me mendu njeri nga vetvehtja si ju doket me ba fmija juv ato gjera se sod fmija nuk po te ngon ka humb respekti.

 • resa 11.09.2010 - 19:50

  qata te tre personat qe e kon marr jeten e nje vajze te pafajshme i kisha marr te tret edhe para popullit i kisha kall tret leti ti shohin te tjeret se qka kan bon ata mazi se shkit po zoti osht i madh dikur fundosen ata te kqinjet.

 • Blinera 11.09.2010 - 17:08

  ngushllime kusherit emi ishalla na ka ban hallall kjo kusherin se valla kta qka ekan ban ktahen jo vetem burgimi por edhe zoti ka mej denu se zoti si don njerzit qe bajn ksi krimesh ndaj popllit ton shiptar na pshtum prej ekupatorit serb e tash meta ban vllazrit e ton kshtu asht shum turppp

 • Blinera kurtaj 11.09.2010 - 17:08

  ngushllime kusherit emi ishalla na ka ban hallall kjo kusherin se valla kta qka ekan ban ktahen jo vetem burgimi por edhe zoti ka mej denu se zoti si don njerzit qe bajn ksi krimesh ndaj popllit ton shiptar na pshtum prej ekupatorit serb e tash meta ban vllazrit e ton kshtu asht shum turppp

 • Blinera kurtaj 11.09.2010 - 17:05

  ngushllime kusherit emi ishalla na ka ban hallall kjo kusherin se valla kta qka ekan ban ktahen jo vetem burgimi por edhe zoti ka mej denu se zoti si don njerzit qe bajn ksi krimesh ndaj popllit ton shiptar na pshtum prej ekupatorit serb e tash meta ban vllazrit e ton kshtu asht shum turppp

 • patrioti 10.09.2010 - 23:05

  Keto vrasje jane produkt i filmave Amerikan.Kujtojn e qe edhe jeta ehste ahstu si ne filma.E kan vra , e kane hudhe ne lume , ekane dergu mesazhin ne telfon dhe kane mendu se qdo gje u zgjidh.Vrasjet heret a vone dalin ne shesh.Keta duhete denu ne menyren me te rrept qe parasheh ligji.E tmerrshme kjo qe ka ndodhe.

 • patrioti 10.09.2010 - 23:04

  Keto vrasje jane produkt i filmave Amerikan.Kujtojn e qe edhe jeta ehste ahstu si ne filma.E kan vra , e kane hudhe ne lume , ekane dergu mesazhin ne telfon dhe kane mendu se qdo gje u zgjidh.Vrasjet heret a vone dalin ne shesh.Keta duhete denu ne menyren me te rrept qe parasheh ligji.E tmerrshme kjo qe ka ndodhe.

 • uu 10.09.2010 - 15:47

  qdo person ko me shku ne varr vet edhe pergjedit e kerkujt nuk i ka faj familja e tyre

 • LIMI 10.09.2010 - 8:16

  O KTA PERSONA JU KISHA QEL VORRIN PER SE GJALLI I KISHA SHTI NE VORR ME KAMER E E KISHA QITA NE TE GJITHA KANALET TELEVIZIVE NE TI SHOHIT TE GJITH E FAMILJES SE LULJETES I SHPREHI NGUSHLLIME E ALLAHU JU QOFT SABER

 • Leo B 08.09.2010 - 20:28

  Nje pergjigje per lexuesen Teuta e cila thote se " askush nuk ia merr jeten dikujt pa ia plase zemren " . Teute e dashur, vetem Zoti i madh ka te drejte t'ia marre jeten dikujt sepse ai edhe ia ka falur. Ngushellimet me te sinqerta familjes se viktimes.

 • njazi avghanistan 07.09.2010 - 9:44

  zoti do ti pagun pore edhe do ti denon dretsija ne burge pere jet kriminelet e zoti tu ndimon familjes te kufomese prononi ngushllimet e mija nga zemra

 • Gjilanasi 07.09.2010 - 0:43

  Me vjen keq per ket vajzen qi e kan mbyt kshtu per ata persona qi e kan ber ket i kisha qit para Popullit edhe me i furr.. me i mbyt.. qi mos me ndodh ketu sene ne kosov.. me vjen keq.. per familjen e ndjeres zoti e bekoft.. e qoft ne lula respekt.. nga gjilani qao...

 • isi 06.09.2010 - 19:30

  me vdekje u kane me se drejti , per ta ska meshire !

 • mirja ger 06.09.2010 - 14:24

  o lunja lunja pak ka pas kriminel ne ks tash jakan nis edhe kriminele se pak ju dokshin qe mytshin djemt tash ika marru zoti edhe qikat pojav marrin jeten dikujt te pa fajshem zoti ju denoft me ate qe smuni me perballu ne kit jet aspo e mendoni jeten perjetshme kur qe po i bani keto sene o njerz te pa shpirt ,ju kisha lut nese ka drejtesi mej marr te tret e mej vjerr para poplli keshtu ndoshta dote ndalet krimi ne ks se per dit zi e ma zi po ndodh e zoti jav marroft ftyre atyre qe e kan ber krmimin se ata te tre ishin kan te pa ftyr zoti ju denoft ne kit bot e ne tat boten e perjetshme veq ishalla ndi edhe perj juve ma shpejt ate her dote me pushoj shpirti i lenduar.ngjushllime te perzemerta familja e luljeta kurtaj zoti jav qoft sabrin e gajretin

 • tifi,,winsba 06.09.2010 - 12:26

  boll kemi vuajtur ne nji sistem te egert por si duket tash kosova osht ber shtepi pa krye familar edhe rai nuk ka po as ligj nuk egziton se jan mashtru me vjedh shpin e vet e per ket arsye tash po vuajm si ne rumani ne kohen e qaushevskit ....

 • teuta 06.09.2010 - 10:08

  askush ne bote nuk ja merre jeten askujt pa ja plas zemren....drejtsia ndriqofte

 • teuta 06.09.2010 - 10:04

  askush ne bote nuk ja merre jeten askujt pa ja plas zemren....

 • I kurti 05.09.2010 - 22:16

  Ngushllime te sinqera nga zemra per kusherinen Luliet nga gurbeti ju shprehim familjes dhe farefisit dhe nji shperblim te fort per ata djelmosha te SHPK-se qe zbardhin ket rast makaber barbar e te paskrupullt i cili na ka shkrumu zemrat e gjith farefisit Luljetes i qoft i leht dheu mi varr dhe e gjall krenaria e ksaj vajzea bujare

 • Mila... 05.09.2010 - 10:03

  Sikur te isha une per tjav nda denimet keta te tre edhe te gjith ata qe jan pjesmarres ne te ... nuk do kishte ndodh ma ksi rasti ...ata meritojn vdekjen e pa meshirshme ....

 • gjermanija 04.09.2010 - 23:09

  ngushllime familjes se vajzes edhe allahu ju dhasht gajret se sdi as qka me thon as qka me shkru se shum osht e tmershme kjo qka kan bo ato e qysh kan mujt me ja bo vajzes se agjes jon rrit me ni sofer nuk e di qka menojn ata njerz qe veprojn kshtu,,,,,,,,,,,,,,

 • alia 04.09.2010 - 21:34

  turp per kryesit e keti akti mizor,uroj policin qe kane zbardhur rastin ndersa kerkoj nga gjyqesori qe ne kete rast ne denmin e ketyre kriminelve te zbatoj perveq ligjit edhe do zakone tonat taman shqiptare.

 • avni 04.09.2010 - 16:01

  kuku per neve qfare shqiptare jane ata qe e mbysin njerine njerine ne ate gjendje me eba ata ikisha denu me v vdekje ne litare meipa krejte poplli se kushe jane ata qe bajne kesi sene te ulta zoti kamei vra ata pisa aoti ju marrifte juve dh e familjet e juve

 • brikena drenas 04.09.2010 - 15:22

  ALL-LLAHU i denoft ata qe beren ket krim mbi motrushen ton te dashur luljeta kurtaj qofshin te denuar gjith her ..mare i qoft atyre si munden te bejn nje gje till ,,ata meritoijn burgim te perjetshem pissaa te flliqur te ndyr ...ngushllime mate sinqerta nga familja ime per ju familja kurtaj,,shprejoij se sa me shpejt te zbardhet ky rast qofsht e kaluar......

 • Enveri 04.09.2010 - 8:56

  Zgjohu Enver edhe nje here prej varri se vetem ty te frikesohet Shqiptari

 • i ashperi 04.09.2010 - 8:52

  Ne trojet etnike shqiptare vetem denimi me vdekje i bene njerez shqiptaret.

 • shqiprimi drenas 04.09.2010 - 8:20

  kuku marre more marre per ata po ata duhet mi denu me burg te perjetshem

 • kleja 04.09.2010 - 1:42

  katastrof u ab more kjo jet kshtu nuk esht met me ju besu shoqnin hiq se hiq se tuli fare po qellojn ZOTI i kallt ato 3 qe ja kan marr jeten asaj vajze ne moshen ma te mir

 • lumja dona 03.09.2010 - 22:55

  na jemi tmerru per ket rast zoti i denoft ata qe e kan kry ket veper kurr drit mos pafshin se ket gja veq njerzt pa shpirt e bajn

 • lena 03.09.2010 - 22:50

  kisha pas deshir me dit veq a ja kan marr organet a jo e tregona

 • luli 03.09.2010 - 16:44

  Runa Zot nga pjella e keqe e shqiptarit ja ka nise tash edhe me vra.

 • Hajrizi nga Drenasi 03.09.2010 - 13:48

  Ma kriminela do te jen ata qe ket rast nuk e denojn ashtu siq duhet burgim me vdekje per autoret

 • hajriz hajdari 03.09.2010 - 13:35

  ma kriminela do te jen ata qe nuk i denojn shkie me burg te perjetshem

 • LeiiLoo..<3 <3<3<3<3 02.09.2010 - 21:06

  Turp per Keta qe e kan bere ket krim si e kan mbytur nje engjull e cila ishte e pafajshme. Ne Diten e Kiametit Zoti do ti denoj me denimin me te ashper te cillin as vet nuk e kan imagjinuar. R.I.P Luljeta Kurtaj.. Gjithmon Ne zemrat tona edhe pse me ne fizikisht nuk je gjithmon do te mbetesh nje engjull qe keta te paskrupullt moren jeten tende. Zoti ju Lehtesoftt dhimbjen familjes se luljetes edhe Dasht Zoti ta perballojn dhimbjen edhe pse nuk eshte leht. R.I.P Luljeta u are Angel

 • Esa dhe Elvana 02.09.2010 - 20:30

  Uuu flaka i dalt atyne... Zoti i lasht shnosh familjen e saj..

 • naser 02.09.2010 - 16:43

  Ah t'ish kan gjall hala xhaxhi Enver e me t'i qitë n'konop keta 3 persona(hajvana).....Denim maximal deri sa t'kalben duhet me iu dhan edhe qdo dit me jau kombinu :"terapinë" me kabllo t'rrymes e me ujë...A din hala sa ksi lloj shtazë jan(sikur keto bisha qe vrasin njerez...)S'KA FALJE PER TA

 • fitorja 02.09.2010 - 15:10

  nuk di cili mallkim do te ishte i duhur per te zbrazur mllefin qe me mbuloi kur e lexova kete lajm . eshte nje zot shume i madh qe do te denoj ato qe i moren jeten dikuj qe nuk ia falen . ia nderprene lumturine. rinine e mundesine per te jetuar tutje . asnje denim ne borte nuk mjafton per to , asnje arsye nuk mund te justifikoj kete veper qfaredo qofte ajo . s kemi te drejte te privojme aske nga e drejta per te jetuar . jeta e mbetur ju qofte e zeze , shume me e Zeze se e asaj qe ju e futet ne dhe te zi .

 • gona gr 02.09.2010 - 13:50

  o zot o zot a shum filma po kqyrin e po ju duket jeta si filum shum leht me ngulfat diken edhe me hudh .

 • Qerimi 02.09.2010 - 10:04

  Po te vertetohet se kta jan kriminelet qe ben krimin dhe po qe se ka dikund drejtesi ne ket tok ,kta sdo duhej ta shifnin ma dielin me sy kurrr.Po qe se edhe ksaj radhe jepet ndonji denim qesharak apo edhe beeessa shpallen te semur psiqik siq po ndoh dhe lirohen atehere ky esht stimulim i krimeve te metejme.Ju shprehi ngushllimet e mija dhe te familjes sime familjarve te cilet humben vajzen e tyre dhe uroj qe te mos ndohin ma kso krime makabre.Mjaft ,mjaft , mjaft ,ma me kso faqe te zeza a pak ju dukets eshkau na masakroj dhe na dhunoj a? Mallkuar qoft ajo familje qe rrit dhe edukon kriminel

 • suedia 01.09.2010 - 17:58

  po shum keni arritur moj shqiptare sa qe te vrasni njerz bravo ju qoft ja marroft zoti ftyren juve edhe familjes po edukat .Turp per juve kush ju ka dhan buk e uje e kush ju ka rrite marre i qoft asaj nane qe ju ka lemu e ju ka vnu ne qjum kur mos e pafshni driten me sy.

arkivi i lajmeve