description

Kërkojnë azil politik në Kosovë

Publikuar: E shtune 4 Shtator 2010, 20:45 17 Komente

Dy shtetas të Afganistanit kanë kërkuar azil në Kosovë. Ata kanë tentuar të hyjnë në aeroportin e Prishtinës, ku pasi që janë identifikuar nga policia, kanë kërkuar që të gëzojnë të drejtën e azilit në Kosovë. Sipas një raporti të policisë, dy personat në fjalë, kanë udhëtuar nga Turqia me kompaninë ajrore “Turkish Airlines” dhe gjatë legjitimimit në aeroportin e Prishtinës, policia ka vërejtur se personat në fjalë kanë udhëtuar pa dokumente identifikimi. Sipas të njëjtit raport të policisë, zyrtarët e policisë u kanë ndaluar hyrjen në vend pa dokumente, përderisa menjëherë pas kësaj, personat në fjalë kanë kërkuar statusin e azilit politik në vend.

Që nga viti 2008 e deri më tani, në Republikën e Kosovës, statusin e azilantëve e kanë kërkuar rreth 100 shtetas të huaj, të cilët vijnë nga vendet e regjionit, si dhe nga vendet e lindjes, si Irani, Afganistani dhe Pakistani. Me akomodimin dhe trajtimin e tyre, merret Ministria e Punëve të Brendshme, përderisa azilkërkuesit në fjalë strehohen në hotele dhe qendra kolektive.

 

Printo Dërgo
 • di

Komente


 • flori 15.09.2010 - 14:31

  Edhe une e kisha lutur qeverin e mbrenshme qi sa me par me i largu ata azil kerkus se nuk besoj me te vertet qe jan azil kerkus ,por zoti e dit per qfar punsh jan ardh ata .

 • gjakovari 15.09.2010 - 0:00

  por krejt kosova shkoj azil krejt boten nuk lan van pa marr azila por ju 10 vet spe jeni te zot mi pranu azil por boll marra krejt bota na pat qel dyrt shqiptarve per azil e ju ne kosov pe qohi pesh marra per ju atje por lej ata gjin se prej zorit vijn aty e jo qe esht mir por shiptari e ka kaperceva ujin kali i keq por ishalla mushi man tunggggggggggggg

 • Avniu 14.09.2010 - 21:21

  Kosova leje se duhet të pranoj Azil kerkusi po duhet atyre qe i plotsojn kushtet te ju jipet kjo e drejt për status strehimi,po qe kemi synim te bejm gara me Shtetet Demokratike ne Bot dhe poqëse ikemi për baz te drejtat e Njeriut .

 • remi 14.09.2010 - 11:46

  edhe nashqiptart kena lyp azil dikun bot duhet mekan zemer gjan

 • hendeku 14.09.2010 - 6:56

  ani qka more

 • hendeku 14.09.2010 - 6:55

  ani qka more

 • vitia 13.09.2010 - 23:13

  azilkrkus ne kemi qen vet ne gjith evropen ather mos merzitni fort per ket pun

 • gyrbeqari 10.09.2010 - 19:39

  po bash mire ja kan ba qe kan ardhe, se eshte mushe Avganistani Shqipetare per ket arsyje vin ne kosove

 • zeshkani 08.09.2010 - 19:39

  DUHET PATJETER SA ME SHPEJT QE ESHTE E MUNDSHME LARGIMIN E TYRE NGA SHTETI YNE, PERNDRYSHE KOSOVA DO TE BEHET SI IRAKU OSE AFGANISTANI .

 • manfred 08.09.2010 - 19:00

  We do not need the Taliban, far from them!

 • tipi 07.09.2010 - 8:00

  ju lisha lut qe keto personat te mos pranohen qe te mosi prishet edhe qajo pak e mir qe ka kosova se boll i kemi ne ks kesi me mjekra e me asi sendet se per boten ata jan njerez te keqij keshtu qe besoj se edhe per ks jan ashtu

 • bedri70 usa 07.09.2010 - 4:02

  shpresoj qe te gjith ata tecilit kerkojn azil perveq ndonji te dyshuari ti pranohet azili politik ne kosov se besoj qe kshtu dote jemi metefort dhe dotena perkrahin shtetet ebotes sikur amerika psh pranon azilkerkues por esht shteti me iforti ne bot flm bedriu nga shtetet ebashkuara te amerikes zoti ebekoft ameriken edhe gjith shqiptaret

 • Takahyti 07.09.2010 - 0:21

  Hiqu ketheni keta talibanca se boll i kena na pantollshkurtit kektu vehabistat tone qe ne bofshin mu bo bashke athere kena me harue Serbijen qka kane me na ba keta.Nuk eshte cendeshte me nal fare pasi qe Turqit i kane prue ne te zezen i kane legalizue personat ne fjale pa pasaporta eshte cendeshte ne te njejtin ajroplan e ne Turqi let lypin azil , ku ke pa ti prej turqi pa dokumente e ne Kosove me kerkue azil. Keto veq te shqiptar zit e nin.

 • gjilani 05.09.2010 - 13:50

  Ta te cilet vijn me aeroplan nuk duhet pranuar por duhet kthyer atij shteti nga vijn si kan mundur ata te hypin ne aeroplan pa dokumente.Thot nje fjal? e popullit rrehe hekurin sa eshte i nxeht se kur te ftohet eshte kot.Mos harroni kosova eshte e vogel.

 • Kosovari 05.09.2010 - 12:05

  Po ju duhet tju lejoni strehim ketyre personave si kerkojn azil politik pse jo ju shqyrtohet landa e masandej keni te drejt ti dergoni nga kan ardh sikur qdo shtet tjeter flm.

 • imri 05.09.2010 - 10:34

  qfar azili ktyre kta jan terorrista nj? qind p?er qin me nj? her duhet me i kthye.

 • rolandi 05.09.2010 - 9:12

  kthej prapa ne turkye si kan ardh dhe kthej ata munden me qen me aj pejes te terrorozmit dhe ather behe von

arkivi i lajmeve