Rekord i ri: Njoftohuni me veturën më të shpejtë në botë(Video/Foto) - TV - Kosova Sot
Rekord i ri: Njoftohuni me veturën më të shpejtë në botë(Video/Foto)

Rekord i ri: Njoftohuni me veturën më të shpejtë në botë(Video/Foto)

Bota e veturave e ka tanimë një rekordmen të ri sa i përket shpejtësisë pas prezantimit të veturës Koenigsegg Agera RS e cila me këtë rast bëhet vetura më e shpejtë e prodhuar ndonjëherë.

Koenigsegg has claimed the title of fastest production car in the world after this Agera RS averaged a top speed of 277.9mph over two runs down a public highway in Nevada

Prodhuesi suedez i veturave ia rrëmbeu kurorën liderit të deri tanishëm, firmës franceze Bugatti, këtë të shtunë me një testim në një autostradë në Nevada, transmeton Kosova Sot Online.

Agera RS arriti një shpejtësi mesatre prej 277.9miljeve për orë(447.2 km/h) në dy xhirot testuese të saj, duke e thyer rekordin e vitit 2010 prej 267.8 milje për orë i cili ishte vendosur prej Bugatti Veyron Super Sport.

The car completed the runs down a stretch of Highway 160 in Nevada which runs between Las Vegas and the town of Pahrump

Në xhiron e parë Koenigsegg regjistroi një shpejtësi prej 271.2 milje për orë, përkundër që ishte duke ecur në një rrugë paksa të ngritur dhe në drejtim të kundër me erën.

Gjatë xhiros së dytë, në një tatëpjetë të lehtë dhe me erën në favorin e saj makina regjistroj një shpejtësi prej 284.4 milje për(gati 460 km/h) orë, shpejtësia më e madhe që një veturë e prodhuar ka arritur ndonjëherë.

Koenigsegg now hopes to prove their car is also the fastest around corners, raising the prospect of a run at Germany's Nurburgring

Rekordin e deri tanishëm prej 270.5 milje në orë e ka mbajtur Hennessey Venom GT i cili u regjistrua në vitin 2014.

Megjithatë Hennesey dështoi ta merr këtë rekord meqë vetura e tij e kompletoj vetëm një xhiro, kurse për të rexhistruar rekordin makina duhet të bëj dy xhiro në të njëjtën rrugë në drejtime të kundërta.

The previous record was held by French car maker Bugatti which set a benchmark of 267.8mph back in 2010 with a Veyron Super Sport (pictured)

Rekordi i Koenigsegg është i veçantë për faktin se është bërë në autostradë dhe me goma standarde, pra në kushte të zakonshme.

Koenigsegg factory driver Niklas Lilja said the only thing that worried him about the stunt were the tyres - which are only guaranteed by Michelin up to 186mph

Vozitësi i veturës, lideres së re për shpejtësi, Niklas Lilja, tha: “Nuk isha aspak nervoz. I vetmi shqetësim ishin gomat, meqë e dini se këtë shpejtësi mund të ndodh çfarëdo.. Ta vozitësh në 100 milje për orë është e qetë dhe e lehtë, por të vozitësh në 280 milje është vërtetë e vështirë sepse ka shumë lëkundje.”

 (Kosova Sot)

13 orë e 27 minuta më parë
18/10/18