Shqip apo anglisht? Ja si do këndojë Eugent Bushpepa në "Eurovision 2018" (Video) - VIP - Kosova Sot
Shqip apo anglisht? Ja si do këndojë Eugent Bushpepa në "Eurovision 2018" (Video)

Shqip apo anglisht? Ja si do këndojë Eugent Bushpepa në "Eurovision 2018" (Video)

Eugent Bushpepa me Këngën “Mall” rrëmbeu trofeun e Festivalit të 56-të të Këngës në RTSH. Si asnjëherë më parë, kënga dhe vokali i Bushpepës gjetën konsensusin e kritikës, medias, jurisë dhe dëshirës së publikut për këngën që do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurosong në Portugali. Kënga “Mall” do të ripërpunohet për tu bërë tre minuta, aq sa e kërkon Eurovizioni, dhe do të këndohet në gjuhën shqipe dhe këtë e ka treguar vetë Eugenti në një intervistë për Eurovision Albania.

Herën e fundit kur Shqipëria shkoi shqip në këtë festival ishte viti 2013-të, kur në festival u paraqitën Adrian Lulgjuraj dhe Bledar Sejko, edhe pse nuk arritën suksesin e dëshiruar. Në gjuhë shqipe, në Eurovizion kanë kënduar edhe Luiz Ejlli, Frederik Ndoci, Olta Boka, Aurela Gaçe dhe Rona Nishliu.

(Kosova Sot)

18 orë e 43 minuta më parë
21/10/18