Apple me iPhone me ekran LCD dhe trup të metaltë - Auto&Tech - Kosova Sot
Apple me iPhone me ekran LCD dhe trup të metaltë

Apple me iPhone me ekran LCD dhe trup të metaltë

Apple do të nisë të paktën një iPhone me LCD në 2018, njoftoi brendësia e industrisë në Japoni. Pajisja do të jetë një nga tre telefonat e rinj anësorë, dy të tjerë që thuhet se vijnë me ekranet OLED.

Informacioni i brendshëm vjen si një bekim për Sharp dhe Japan Display, dy nga prodhuesit kryesorë të LCD në treg. Aksionet e tyre u rrëzuan masivisht pasi iPhone X doli me një ekran OLED, të furnizuar nga Samsung.

iPhone LCD do të ketë ekran 6.1 inç  dhe mbështjellës metalik, duke përfshirë edhe panelin e pasmë. Përkundrazi, dy iPhone të tjerë pritet të kenë ekranë 6.3 “dhe 5.8”, sipas të njëjtit burim. Duke pasur një trup metalik do të thotë asnjë mbushës pa tela, megjithëse duket e pamundur që Apple të heqë funksionet kaq shpejt pas adoptimit të tyre, kështu që të zbatoni skepticizmin e shëndoshë në të gjithë lajmin.

(Kosova Sot)

22 orë e 1 minuta më parë
14/12/18