- Auto&Tech - Kosova Sot
Samsung smartphone i paraparë i palosshëm u zbulua privatisht në CES 2018

Samsung smartphone i paraparë i palosshëm u zbulua privatisht në CES 2018

Samsung njoftoi se zbuloi smartphonein e saj të parë të palosshëm në një takim privat në CES 2018.

Në këtë ngjarje, Samsung njoftoi një numër të pajisjeve elektronike të tilla si TV të zgjuar, kompjuterë dhe pajisje shtëpiake. Por gjigandi i Koresë së Jugut thuhet gjithashtu se ka shfaqur dizajnin e palosshëm të smartphone-ve të ri. Ndërkohë, Samsung do të nisë smartphones e saj Galaxy S9 në Kongresin Botëror të Celularëve (MWC) 2018.

Ajo ka njoftuar se prodhimi do të fillojë deri në fund të vitit 2018. Një raport në faqen e internetit të lajmeve të Koresë së Jugut ETNews, citoi një burim të thoshte, “Samsung Display tha se ka zhvilluar një panel të palosshëm 7.3 inç me planet për të filluar prodhimin më vonë këtë vit . ”

Vitin e kaluar në MWC 2017, Samsung njoftohet se shfaqi një smartphone të palosshëm përmes një konference private. Sipas raportit, kompania paraqiti një version të përmirësuar të smartphone-it që ishte treguar vitin e kaluar.

Në smartphone-in e palosshme të Samsung-it, në brendësi të panelit ka një lakim prej 1R (0.1 mm) dhe dalja me një lakim 5R (0.1 mm). Një raport i mëparshëm në BusinessKorea tha se Samsung mund të jetë në gjendje të arrijë atë nivel të fleksibilitetit duke përdorur një material plastik për t’u shfaqur.

Telefoni i ri i palosshëm është spekuluar të quhet Samsung Galaxy X.  Gjatë lëshimit të smartphone Galaxy S8, shefi i telefonit celular i Samsung, DJ Koh, kishte thënë se po synonte të futë një smartphone të palosshëm në serinë e smartphone Galaxy Note, deri në vitin 2018.

Samsung qartë dëshiron të mundë Apple në lançimin e një smartphone të palosshëm. Vitin e kaluar, në nëntor, Apple kishte paraqitur një patentë për një iPhone me një pjesë fleksibile. Një raport tjetër nga Koreja kishte pohuar se Apple po punon me LG Display në një iPhone të palosshme.

(Kosova Sot)

20 orë e 6 minuta më parë
21/02/19