Arsyeja alarmuese pse Facebook dhe Instagram u bllokuan dje, por ja çfarë thotë Zuckerberg - Auto&Tech - Kosova Sot 
Arsyeja alarmuese pse Facebook dhe Instagram u bllokuan dje, por ja çfarë thotë Zuckerberg

Arsyeja alarmuese pse Facebook dhe Instagram u bllokuan dje, por ja çfarë thotë Zuckerberg

“Facebook” ka kërkuar falje për atë që duket të jetë ndërprerja më e gjatë ndonjëherë e shërbimit të rrjetit social.

Ditën e djeshme miliona përdorues të “Facebook” në mbarë botën kanë hasur probleme me përdorimin e kësaj platforme, probleme të cilat shoqëruan përdoruesit edhe orët e para të mëngjesit të sotëm.

Me anë të një postimi në faqen zyrtare në “Twitter-it”, “facebook” ka shpjeguar dhe ka kërkuar falje për anomalinë që përfshiu këto platforma të rrjeteve sociale.

“Dje si rezultat i ndryshimit të konfigurimit të serverit, shumë njerëz hasën vështirësi në qasjen në aplikacionet dhe shërbimet tona. Tani i kemi zgjidhur çështjet dhe sistemet tona janë duke u rikuperuar. Na vjen keq për shqetësimin dhe vlerësojmë durimin e të gjithëve”, shkruan Facebook në Tëitter.

Lexo edhe: Kjo është arsyeja që dje u bllokua Facebook dhe Instagram

Ndërkohë ditën e djeshme, “New York Times” shkroi se bllokimi i rrjeteve sociale, Facebook, Instagram dhe Whats app, erdhi për arsye të një hetimi kriminal që ishte ngritur, pasi dyshohet se gjigandi i rrjeteve sociale ka shitur detaje personale të përdoruesve.

Për këtë arsye specialistë brenda rrjetit ndërhynë ndoshta për të fshirë në kohë rekord materiale komprometuese.

(Kosova Sot)

19 orë e 40 minuta më parë
21/03/19