Publikohet studimi: Ja cila kategori e pornografisë ju pëlqen më shumë femrave

  • 19 prill 2019 - 15:04
Publikohet studimi: Ja cila kategori e pornografisë ju pëlqen më shumë femrave

Në vitin 2019, nuk duhet të befasoni kur e kuptoni se shumë femra shikojnë porno. Me kalimin e viteve, zonjat kanë punuar për të thyer tabunë duke folur për argëtimin e të rriturve. Kështu, çfarë dimë për shprehitë e femrave? Të dhënat nga “Pornhub” bëjnë të ditur se cilat video i tërheqin më shumë. 

Dhe si për befasi, videon me lezbike janë në majë. Sajti për të rritur ka gjetur se femrat e shikojnë këtë kategori 151 për qind më shumë se sa meshkujt. Vanessa Marin, psikoterapiste dhe seksterapiste, ka thënë: "Në përgjithësi, femrat janë të prira të shikojnë porno me lezbike sepse tregon seksin që thekson kënaqësinë femërore.

"Porno heteroseksual në mënyrë tipike është për të theksuar kënaqësinë mashkullore, kështu që nuk mbetet shumë për femra". Ky nuk ishte fakti më interesant për studimin. “Pornhub “ po ashtu ka analizuar cilat kategori ishin popullore në secilin vend. Porno britanike është më popullore në Mbretërinë e Bashkuar. Videot me lezbike po ashtu pëlqehen më shumë nga femrat prej Uellsi, Skocisë, Anglia dhe Irlanda Veriore.

Si për befasi, kategoria e tretë më trendi është seksi i ashpër, që mund të jetë ndikuar nga “50 Shades of Grey”. Në Gjermani, femrat preferojnë kripet me tepë objektet, me shputa dhe urinimin në fund. Videot me lodra dhe maska janë hit midis femrave në Brazil, përderisa në Argjentinë dhe Francë bashkëshorti shikon partneren teksa bën seks me dikë tjetër.

Videot “romantike” me të madhe janë të përhapura në Indi dhe Filipine, derisa porno “vintage” pëlqehet nga femrat suedeze. Paraprakisht, “Daily Star Online” ka bërë një sondazh se sa shpesh femrat masturbojnë. Në studimin nga 1,000 femra, është dëshmuar se çdo e treta femër kënaq veten pothuajse çdo ditë.

(Kosova Sot)