- Femra - Kosova Sot
Zbutni lëkurën me vaj kokosi dhe xhel të aloe verës

Zbutni lëkurën me vaj kokosi dhe xhel të aloe verës

Nuk keni nevojë të shpenzoni një mal me para në blerjen e zbutësit të shtrenjtë të lëkurës kur një të tillë, madje shumë më efektiv, mund ta krijoni duke përdorur vaj kokosi dhe xhel të aloe-verës. Vaji i kokosit ka veti zbutëse dhe si i tillë futet thellë në lëkurë, duke e zbutur atë. Për më tepër, ky lloj vaji ndihmon në luftimin e radikalëve të lirë, duke e ngadalësuar kështu procesin e plakjes. Për më tepër, vaji i kokosit ka edhe veti antibakteriale, duke e mbrojtur kështu lëkurën tuaj nga pezmatimet dhe infeksionet e ndryshme.

Në anën tjetër, aloe-vera është e pasur me minerale dhe vitamina dhe si e tillë ju ndihmon në rigjallërimin e lëkurës. Për më tepër, aloe vera ju ndihmon edhe në trajtimin e lëkurës së djegur nga rrezet e diellit.

Përbërësit:

-Xhel i freskët i aloe-verës;

-Vaj kokosi;

-Vaj esencial (sipas dëshirës).

Procedura:

1. Nxirreni xhelin nga një gjethe e aloe-verës dhe më pas përzieni mirë.

2. Vendosini 120 mililitra në një enë.

3. Vajit të hedhur në enë shtojani xhelin e aloe-verës.

4. Përzieni përzierjen për 5-10 minuta deri sa ta fitoni një masë homogjene.

5. Përfundimisht, përzierjes së fituar shtojani disa pika vaj esencial dhe përzieni përsëri.

Zbutësin e fituar aplikojeni në lëkurën e gjithë trupit dhe për ta ruajtur pjesën e mbetur pas përdorimit të parë, hidheni në një kavanoz qelqi dhe futeni në frigorifer.

(Kosova Sot)

2 orë e 34 minuta më parë
18/02/19