5 ushqime të pasura me kolagjen të cilat rifreskojnë lëkuren tuaj - Femra - Kosova Sot
5 ushqime të pasura me kolagjen të cilat rifreskojnë lëkuren tuaj

5 ushqime të pasura me kolagjen të cilat rifreskojnë lëkuren tuaj

5 ushqime të pasura me kolagjen që ju ndihmojnë të mbani lëkurën të re janë:

Soja – Lufton plakjen, stimulon prodhimin e kolagjenit dhe bllokon enzimat përgjegjëse për plakjen e lëkurës.

Agrumet – Për shkak se qitrot, limonat e portokajtë janë të pasur në vitamin C, ndihmojnë aminoacidet të konvertohen në kolagjen.

Proteinat – Një dozë e shëndetshme proteinash, e konsumuar me të bardhën e vezës, garanton një sasi të lartë kolagjeni.

Peshku – Nidhmon fortifikimin e qelizave. Disa lloj peshqish si salmoni e toni janë të pasur me acide yndyrore omega 3 që tendosin lëkurën dhe mbajnë flokët të shëndetshëm.

Karrotat – Perimet portokalli si karrotat dhe patatet e ëmbla janë të pasura me vitamin A e cila riparon qelizat e dëmtuara të lëkurës.

(Kosova Sot)

3 orë e 2 minuta më parë
13/12/18