Maskat me Aloe Vera për një rigjenerim të plotë të lëkurës

  • 13 korrik 2019 - 09:46
Maskat me Aloe Vera për një rigjenerim të plotë të lëkurës

Aloe vera është një bimë shumë e fuqishme, e aftë të bëjë mrekulli në lëkurë dhe flokë. Në sajë të vlerave të saj të dobishme, aloe arrin ta bëjë lëkurën perfekte, të rigjenerojë indet dhe ta mbrojë atë efektet e diellit, ajrit të ftohtë dhe ndotjes. E gjitha çfarë ju duhet të bëni është të përzieni aloe verën me përbërës të veçantë. Këtu janë disa:

Sheqer dhe aloe për të larguar qelizat e vdekura të lëkurës

Para fillimit të çdo trajtimi, është e rëndësishme të pastrohet thellësisht lëkura duke hequr qelizat e vdekura. Në këtë mënyrë, një rezultat optimal është i garantuar për çdo trajtim. Për të kryer këtë trajtim, thjesht futni një lugë xhel aloe dhe dy sheqer dhe përziejini. Masën e përftuar aplikojeni në fytyrë, masazhojeni me lëvizje rrethore për një minutë dhe pastaj shpëlajeni me ujë. 

Qumësht dhe aloe për të pastruar lëkurën

Bëjeni këtë çdo ditë. Për shembull, nëse doni të hiqni njollat e diellit, kjo recetë është e përsosur. Në një tas, hidhni pjesë të barabarta të qumështit dhe xhelit aloe dhe përziejini ato derisa të merrni një masë homogjene. Aplikojeni përzierjen dy herë në ditë, kur zgjoheni dhe para se të shkoni në shtrat.

Kujdes: Çdo përgatitje mund të mbahet në frigorifer për një maksimum prej 3 ditësh.

Papaja dhe aloe për të rinovuar lëkurën

Papaja exfoliates dhe rigjeneron lëkurën. Pra, kjo ndihmon shumë për largimin e rrathëve të zinj. Merrni një copë papaja dhe përziejeni me 1 lugë gjelle xhel aloe për të marrë një masë homogjene. Aplikojeni maskën në fytyrë dhe, nëse dëshironi, ju mund të mbuloni buzët dhe sytë, pasi është shumë delikate. Lëreni për 20 minuta dhe shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

(Kosova Sot Online)