Ilaçet natyrale kundër dhimbjes së këmbëve

  • 13 janar 2020 - 09:48
Ilaçet natyrale kundër dhimbjes së këmbëve

Dhimbjet e këmbëve nuk shihen si problem serioz, por shkaktojnë shumë telashe gjatë natës.

MUSTARDA E VERDHË

Mustarda dhe lëngu i turshive janë stimulues për muskujt e këmbëve. Merrni një lugë mustardë dhe e përzieni me një lugë lëng të turshive, vendoseni në peshqir dhe mbështillni këmbët.

UTHULLA E MOLLËS E PASUR ME KALIUM

Përzini një lugë me mjaltë dhe dy lugë (10 ml) uthull të mollës me një gotë ujë të ngrohtë dhe e pini këtë përzierje.

APLIKONI PRESIONIN

Shtypni me gisht hapësirën ku ndjeni dhimbje, derisa ta ndjeni dhimbjen më fort. Mbajeni atë presion deri në 15 sekonda. Zakonisht kjo dhimbje largohet më pas.

TË KRUARAT

Nganjëherë mënyra më e lehtë për ta bërë këtë është duke ecur, nëse mundeni, sidomos nëse të kruarat i keni në kofshë.

ULUNI NË UJË TË NGROHTË

Një banjë e ngrohtë do t'ju ndihmojë në masë të madhe t'i relaksoni muskujt dhe dhimbjet e këmbëve.

(Kosova Sot Online)