7 ilaçet shtëpiake, që fshijnë qeskat nën sy

  • 09 shkurt 2020 - 08:10
7 ilaçet shtëpiake, që fshijnë qeskat nën sy

Ushqimi jo i rregullt, pagjumësia, ftohjet, alergjitë janë vetëm disa prej arsyeve pse ju theksohen qeskat nën sy. Ekzistojnë disa mënyra natyrale për ti hequr qafe.

TRANGULLI

Në sy të mbyllur vendosni nga një rriskë trangull të freskët dhe e lini të veprojë për dhjetë minuta.

LUGA

Dy lugë të metalta i futni në frigorifer. Kur të jenë ftohur i vendosni në sy.

PATATJA

Në sy të mbyllur vendosni nga një rriskë patate dhe e lini të veprojë për 15 minuta.

VAJI I BADEMIT

Para se të flini në qeska vendosni pak vaj bademi. Në mëngjes fytyrën e shpëlani me ujë të ftohtë.

MENTA

Gjethet e freskëta të mentës i imtësoni dhe i vendosni në qeskat nën sy. I lini për dhjetë minuta dhe e pastroni me peshqir të lagur.

QESKAT E ÇAJIT

Qeskat e përdorura të çajit (kamomil, çaj i zi apo i gjelbër) t'i ftohni në frigorifer dhe t'i vendosni në sy të mbyllur. I lini të veprojnë për 15 minuta.

PERIMET E NGRIRA

Qesen me perime të ngrira e mbështillni me një peshqir dhe e lini në sy. Pas 15 minutave mund ta hiqni.

(Kosova Sot Online)