Vaj kokosi dhe sodë buke për një pastrim të plotë të fytyrës

  • 24 prill 2020 - 15:24
Vaj kokosi dhe sodë buke për një pastrim të plotë të fytyrës

Çdo femër është e fiksuar me pastrimin e fytyrës dhe kujdesin për lëkurën.

Gjëja e parë që vërejmë te dikush është fytyra, kjo është arsyeja pse mbajtja e fytyrës tuaj të pastër, të lëmuar dhe e re do të tregojë shumë gjëra për ju.

Për të arritur një fytyrë të qetë, gratë aplikojnë çdo ditë produkte të shumta në fytyrën e tyre.

Shumë nga produktet tregtare që janë për lëkurë, janë përplot me kimikate të rënda dhe nuk janë aspak të shëndetshme, kështu që është një humbje parash dhe kohe. Prandaj, ju dëshironi të shikoni se çfarë blini dhe lexoni para se ta blini.

Receta për të cilën do të tregojmë përmban vetëm dy përbërës, të cilat ndoshta i keni tashmë në shtëpi, dhe më poshtë mund të mësoni se si ta bëni atë në shtëpi.

Kjo recetë, për të cilën po flasim është thjesht një maskë e thjeshtë pastruese, dhe është bërë nga 2 produktet më të thjeshta që mund t’i imagjinoni, nga vaji i arrës së kokosit dhe bikarbonatit të natriumit.

Përbërjet që përmban kjo maskë pastruese, janë të pasura me kimikate dhe janë plotësisht të natyrshme, dhe është efektive për të gjitha llojet e lëkurës, përfshirë lëkurën e lëmuar dhe nuk shkakton reagime negative në të, shkruan The Healthy Lifestyle.

Kjo maskë pastrimi është kryesisht për trajtimin e disa puçrrave, plagëve të vogla, yndyrës, papastërtisë, rrudhave dhe në mënyrë më efektive për trajtimin e rrudhave dhe për të zvogëluar pamjen e tyre.

Përzierja është nga bikarbonati dhe vaji i arrës së kokosit, sepse vaji i arrës së kokosit po hidraton lëkurën dhe përmban shumë aftësi antibakteriale, dhe bikarbonati i natriumit përdoret për të rivendosur nivelet tona adekuate të pH, gjë që në të vërtetë rrit procesin e shërimit.

Nëse keni lëkurë të ndjeshme, duhet të aplikoni bikarbonat dhe vaj raporti në përkatësisht 1:2, por për trajtim të holluar përdorni raportin 1:1. Për ta bërë këtë maskë pastrimi, thjesht përzieni 2 përbërësit në një filxhan, dhe nëse është e nevojshme përdorni pak ujë të nxehtë.

Pastaj kur të jetë përzier mirë, aplikojeni atë në fytyrën tuaj dhe masazhoni butësisht me lëvizje rrethore, kur të keni bërë masazhe, lërini për disa minuta dhe lani me ujë të ngrohtë. 

(Kosova Sot Online)