Si të flini të qetë përpara një ngjarjeje të madhe

  • G.G /
  • 19 September 2022 - 14:06
Si të flini të qetë përpara një ngjarjeje të madhe

Ju do të merrni një fluturim në orën 5 të mëngjesit nesër. Shefi juaj, një zog i vërtetë i hershëm, ka vendosur një takim javor të padurueshëm në fillim. Shkolla po fillon, dhe ju duhet të ngriheni dhe të shkëlqeni për të përgatitur familjen. Ora është kthyer prapa dhe papritmas ju po ngriheni nga shtrati në errësirë. Ato janë netët kur zvarriteni në shtrat herët dhe luteni për gjumë – shumë shpesh më kot.

Mos u mundo për të pamundurën

Së pari, nëse nuk jeni një lakues i mëngjesit, mos u përpiqni të bini në gjumë në orën 21:00, gjë që mund të jetë shumë herët për orën e trupit tuaj. Kjo vetëm të bën të shqetësohesh. Në vend të kësaj, “filloni të errësoni dritat në orën 20:00. deri në 21:00,” këshilloi Zee, dhe synoni për një orë 22:00. koha e gjumit.

Meditim, vëmendje dhe frymëmarrje

Të qenit i stresuar për gjumin është “një pengesë e madhe për të marrë një gjumë freskues”, tha Dasgupta, dhe mund të “përkeqësojë problemet ekzistuese të gjumit si pagjumësia”. Luftoni me vëmendje dhe meditim për të nxitur qetësinë, sugjeroi ai. “(Këto praktika) mund të ndihmojnë në qetësimin e mendjes dhe trupit, duke e bërë kalimin në gjumë më të lehtë dhe shpresojmë të këndshëm,” tha ai. Më pas futuni në rrezet e diellit sa më shpejt që të mundeni, sugjerojnë ekspertët. “Rrezet natyrale të diellit gjatë ditës ndihmojnë në mbajtjen e ritmit tuaj cirkadian të shëndetshëm”, tha Dasgupta. “Kjo përmirëson energjinë e ditës, si dhe cilësinë e gjumit të natës.”

Planifikoni një sy gjumë me energji

Ju mund të dëshironi të planifikoni një sy gjumë 20-30-minutësh në mëngjes herët atë ditë dhe më pas të përpiqeni të shkoni në shtrat më herët atë natë, tha Zee. “Dyja juaj për të fjetur” do të jetë e lartë, tha ajo, për shkak të “të privuar nga gjumi një natë më parë”.

Shmangni alkoolin dhe ëmbëlsirat

Shmangni konsumimin e kafeinës pas drekës dhe shmangni alkoolin afër kohës së gjumit, “pasi të dyja mund të prishin gjumin”, tha Dasgupta. “Nëse jeni të uritur pas darkës, mbajini ushqimet e vogla, pa sheqer dhe lehtësisht të tretshme në mënyrë që të mos prishni gjumin.”

(Kosova Sot Online)