Të ndarë por gruaja refuzon të heqë mbiemrin e ish-bashkëshortit

  • E.K /
  • 18 January 2023 - 09:52
Të ndarë por gruaja refuzon të heqë mbiemrin e ish-bashkëshortit

Vendimi nëse do të ndryshoni ose jo mbiemrin tuaj pas divorcit mund të jetë i ndërlikuar.

Nëse ka fëmijë të përfshirë, është edhe më e vështirë sepse shumica e të divorcuarve duan të kenë të njëjtin mbiemër me fëmijët e tyre.
Një çift u nda dy vjet më parë pas 26 vitesh martesë.
Ata kanë katër fëmijë.
Ajo detajon procesin e rëndë të ndryshimit të emrit si përditësimi i patentës së shoferit, pasaportës, kartave të kreditit dhe regjistrimit të votuesve.
Pas divorcit, ajo ndjeu se ishte më e lehtë të mbante mbiemrin e ish-it.

LEXO EDHE:

Horoskopi ditor për nesër, e mërkurë 18 Janar 2023

Nëna e katër fëmijëve u thotë lexuesve se martesa e saj përfundoi miqësisht me bashkëshortin e saj që doli si homoseksual.
“Toni aktualisht është i fejuar me një djalë dhe ata do të martohen vitin e ardhshëm”.

Që nga divorci, gruaja nuk ka kërkuar kurrë t’i rikthehet mbiemrit të vajzërisë për shkak të gjithë burokracisë që do t’i duhej të kalonte.

Gjithçka dukej se shkonte pa probleme derisa ish-i miqësor mori pjesë në festën e nipit të saj disa ditë më vonë.
Të pranishëm ishin edhe Toni dhe i fejuari i tij.
Pasi Toni këmbënguli se ishte e çuditshme për gruan që të mbante mbiemrin, ajo komentoi: “Nëse ju mund të shkoni në vendin tim, të kaloni orë e orë në radhë, të paguani qindra dollarë për të bëjeni,por unë nuk do ta bëj në të ardhmen e afërt. ”

“Më vonë, ai më telefonoi dhe më tha se po sillesha çuditshëm duke refuzuar të ndryshoja mbiemrin, gjë që ai tha se ishte e pakëndshme.”
Për ta sqaruar, ish-nusja pohon: “Unë nuk kam ndërmend të ndryshoj kurrë, thjesht jo!”

(Kosova Sot Online)