7 gabime para gjumit që shkatërrojnë lëkurën tuaj!

  • E.K /
  • 23 March 2023 - 09:08
7 gabime para gjumit që shkatërrojnë lëkurën tuaj!

Ju e dini që duhet të lani të lani fytyrën tuaj para gjumit, nëse nuk e bëni, ose nuk e bëni siç duhet, atëherë po shtoni vite në fytyrën tuaj. Por kjo nuk është e gjitha që duhet të merrni parasysh para se të flini gjumë. Për të patur një lëkurë me shkëlqim, ka mjaft zakone para gjumit që duhet t’i hiqni nga rutina juaj. Ja cilat janë 7 prej tyre:

Moslarja e fytyrës

Ne e dimë që ju e dini këtë. Por mbase nuk e dini pse është kaq e rëndësishme. Fytyra juaj mbledh më shumë mikrobe gjatë ditës, edhe nëse nuk vendosni makiazh. Ndërsa jeni duke fjetur, lëkura juaj rigjenerohet, që do të thotë se heq qelizat e vdekura të lëkurës dhe ndërton të reja. “Kur keni grumbullim të grimcave ose mikrobe të tjera, kjo e bën të vështirë për lëkurën tuaj të heqë qafe ato qeliza të vdekura të lëkurës”, thotë Mona Gohara, MD, një anëtare e Shoqatës së Dermatologjikëve të Grave. Me kalimin e kohës, qelizat që nuk u hoqën ndërtohen në fytyrën tuaj dhe bllokojnë poret, të cilat mund të çojnë deri në puçrra.

Shpërlarje me ujë të nxehtë ose të ftohtë

Mund të mos ndihet aq mirë në fytyrë, ose nuk ju zgjon një mëngjes, por uji i vakët është ai që është më i miri për lëkurën tuaj (kjo është e vërtetë edhe për dushin). Edhe uji i ftohtë dhe ai i nxehtë mund të ndezë lëkurën tuaj dhe të çojnë në acarim të lëkurës.

Fjetja në të njëjtin jastëk për shumë kohë

Fjetja në të njëjtën jastëk natë pas nate mund ta ekspozojë lëkurën tuaj ndaj disa gjërave mjaft të dëmshme, të tilla si bakteret dhe djersa. Ekspertët rekomandojnë ndryshimin e jastëkut tuaj të paktën një herë në javë, por edhe më shpesh nëse jeni të prirur për puçrra.

Pastrimi i lëkurës suaj

Disa gjëra shumë të mira, mund të dëmtojnë lëkurën tuaj. “Shumica e pacientëve pastrojnë tepër lëkurën e tyre, duke kompromentuar barrierën e lagështisë dhe mikrobiomën e shtresës mbrojtëse natyrore të lëkurës”, thonë dermatologët. Kur bakteret e dobishme dhe natyrore pastrohen, ne jemi më të ndjeshëm ndaj infeksioneve, shpërthimeve dhe lëkurës së tharë.

Mbajtja e dhomës shumë ngrohtë

Një dhomë gjumi komode mund të jetë e dëmshme për shëndetin e lëkurës tuaj dhe cilësinë e gjumit. Studimet tregojnë se trupi pushon më mirë në temperatura të ulëta. Mbani temperaturën e dhomës tuaj të freskët në mbrëmje, a nuk e bëni gjumin më të mirë në një natë të freskët vjeshte?

Dush i gjatë, me ujë të nxehtë

Mbajtja e ujit të dushit tuaj shumë të nxehtë mund të jetë dehidratuese për lëkurën. Në vend të kësaj, mbani temperaturën e dushit në anën më të freskët dhe sigurohuni që të vendosni locion për trupin më pas.

Të hani gjëra të skuqura para gjumit

Mendoni dy herë për patatinat ose patate të skuqura para se të flisni. Kripa e shtuar në ato që mund të hani, mund të çojë në grumbullim të tepërt të lëngjeve, veçanërisht rreth syve. Dhe kjo do të thotë fryrje në mëngjes. Antidoti, një “snack” i lehtë më i shëndetshëm, si frutat ose perimet.

(Kosova Sot Online)