Ndeja për Natën e Shtrigave - Kulturë - Kosova Sot
Ndeja për Natën e Shtrigave

Ndeja për Natën e Shtrigave

KRITIKË E FILMIT 'TYLER PERRY'S BOO 2! A MADEA HALLOWEEN'

Filmi është një satirë interesante 

Me filmin "Tyler Perry's Boo 2! A Madea Halloween", Perry futet në një terren të ri. Ai ka bërë një film depërtues, apo një satirë të një filmit depërtues, apo filmin më të padisponueshëm në botë, apo diçka e tillë

Në karrierën e tij si shkrimtar dhe skenarist, regjisor, aktor dhe person shumë i fuqishëm në fabrikën e prodhimit të filmave, Tyler Perry na ka sjellë disa melodrama të hatashme, përfshirë disa veshje me mendje të ndotur, disa seriale televizive dhe një ofertë të rrallë me adoptimin e tij nga viti has 2010 me titull "For Colored Girls", dhe atë të vitit të kaluar "Boo! A Madea Halloween" , që vjen si një porosi përmes filmit të frikshëm në zhanrit e një komedie. Por, me filmin e "Tyler Perry's Boo 2! A Madea Halloween" Perry futet në një terren të ri. Ai ka bërë një film depërtues, apo një satirë të një filmit depërtues, apo filmin më të padisponueshëm në botë, apo diçka e tillë. 

Skena përballë shtëpisë

Edhe nëse jeni duke kërkuar për një natë jashtë me Tyler Perry, kini frikë, madje kini shumë frikë. Në ditëlindjen e saj të tetëmbëdhjetë, Tiffany (Diamond White), heroina e shkollës në fillim të "Boo", me dukjen e saj si një kukull nga revista "Vogue", është e ftuar të marrë pjesë në një ndejë për natën e shtrigave. Perry ndjek një skenë përballë shtëpie që i nevojiten rreth dhjetë minuta me zhurmë për të arritur, por personazhi i Jonathan (Yousef Erakat), i cili është sikurse Vin Diesel i kryqëzuar me Arnold Horshack, që ende është në interesin e dashurisë së Tiffany-t, dhe se e gjithë ndeja do të bëhet te "Derrick Lake", një lloj i vendit me dru, si "E premtja e 13", ku fëmijët ishin vrarë në natën fatale të vitit 1976.

I ati i Tiffany-s, Brian, i vendosur nga Perry në njërin nga rolet që nuk kërkon ndonjë kostum me stil dhe pa sens humori, mendon se do të ishte një ide shumë e tmerrshme nëse ajo vendos që të shkonte në këtë ndejë. Por, ai është i udhëhequr tej mase nga ish-gruaja e tij Debrah (Taja V. Simpson), e cila porsa ia ka dhënë Tiffany-t veturën e saj, një "mini-Cooper" me ngjyrë të portokalltë. Le të fillojë beteja midis disiplinës dhe leje-dhënies. 

Ndeja me përplot energji

Nëse Hollivudi ka mësuar se si të bëjë diçka në këto dyzet vite, është ta mbushë një ndejë si kjo plot me energji. Por, në ndejën te "Boo 2", ju bën të mendoni, "Po, kjo vërtet duket sikur ishte xhiruar te studio filmike e Tyler Perry-t në Atalantë". Grumbullohen djemtë dhe vajzat, dhe kjo nuk është as gjysma e rrugës që ngjanë midis tyre. Më pas DJ zhduket, muzika ndalon dhe më pas fillon trillimi terrorizues banal. Kjo është vetëm një ngrohje për një çift si te vrasësit te Sharra, vrasës me maska gazi. Arsyeja përse duhet të jetë qesharak është se Madea ka vendosur ta shpëtojë Tiffany-n.

Kunata e shkurorëzuar Duke u vozitur me një "Cadillac", ajo sjell fiksimin e lashtë, përfshirë Aunt Bam (Cassi Davis), dhe Hattie (Patrice Lovely), me zërin e saj prej një foshnjës. Për më shumë, aty është edhe Joe (aktruar nga Perry), me sytë e tij dhe flokun e bardhë, i cili në "Boo 2" merr përsipër rolin e "Outrageous Force of Nature" nga Madea. "Ti e kishe kalin e vogël", i thotë Joe kunatës së tij të shkurorëzuar, "nuk e kishte një hamshor". Kur i është thënë të lutet për Tiffany-n, ai thotë, "Jo! Tutorët nuk luten".

Joe është një nga personazhet në film që është i improvizuar për ta futur frikën, sepse kapet nga nostalgjia e tij. Tyler Perry nuk njihet se ka bërë filma me vazhdime. Ai vërtet duhet të vendosë për diçka më të madhe atje, apo thënë më mirë, të tentojë të paketojë intrigën e pasur që e ka arritur në seritë e tij televizive "The Haves and Have Nots". 

(Kosova Sot)

12 orë e 19 minuta më parë
13/12/18