Çfarë domethënie ka për fituesit e "Golden Globe" gara për "Oskar"? - Kulturë - Kosova Sot
Çfarë domethënie ka për fituesit e "Golden Globe" gara për "Oskar"?

Çfarë domethënie ka për fituesit e "Golden Globe" gara për "Oskar"?

Në natën e "Golden Globes mbizotëruan femrat. Me "Golden Globes", më pak peshë ka kush fiton se sa çfarë thonë fituesit. Po ashtu është një mundësi për fituesit për ta praktikuar fjalimin e tyre gjatë pranimit të çmimeve dhe tjerrin sistemin e fushatës për "Oskar". Vetëm vitin e kaluar, Meryl Streep kishte bërë namin. Sivjet, Oprah Winfrey ngriti duart se do të garojë për president. "Unë dua që të gjitha vajzat që e shohin këtë shfaqje sonte le ta dinë se dita e re është në horizont", ka thënë ajo. "Na dërgoni në një kohë kur askush kurrë nuk do të thotë #edheunë përsëri"! Si nikoqir i ngjarjes së 75-të, "Annual Golden Globe Awards", lokalisti Donald Trump kishte ecur midis linjës së mprehtë duke qeshur dhe duke përshëndetur "Mirëmbrëma zonja dhe zotërinj të mbetur", kishte filluar ai. "Jemi në vitin 2018. Marihuana përfundimisht po lejohet dhe abuzimet seksuale nuk lejohen, duket se do të jetë një vit i mirë. Ky ishte një vit i gënjeshtrave të vogla dhe serive televizive 'Big Little Lies' dhe filmit 'Get Out'".

"Ne jemi këtu për punë"

 Kur vjen te parashikimet e "Golden Globe", gjithmonë është mirë që të mos jemi tepër kryelartë. As 2018-ta nuk përbënte përjashtim. Përderisa "HFPA" nuk shkoi me "All the Money in the World" me yllin Christopher Plummer për "Supporting Actor" ose Ridley Scott për "Director", ata kanë shpërblyer "The Greatest Showman" me "Best Song" - përderisa për të dytin vit rresht fitojnë Justin Paul dhe Ben Hasek si dhe është përqafuar ylli i "La La Land", aktorja Emma Stone. Pas vitit të kaluar "La La Land" kishte fituar shtatë çmime, këtë vit "Hollywood Foreign Press" kishte shpërndarë dashurinë. Fox Searchlight me "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri" kishte udhëhequr fushën e dramës me katër çmime, për "Best Drama", "Actress", Frances McDormand, "Supporting Actor" Sam Rockwell dhe "Screenplay" Martin McDonagh. "Ishte gjë e hatashme që të jam në këtë sallë sonte" ka thënë Frances McDormand derisa ajo e kishte pranuar çmimin "Best Actress". Më besoni, femrat në këtë sallë nuk janë këtu për ushqim, ne jemi këtu për punë". Prapaskenave, ajo kishte shtuar, "nuk ka kthim prapa". Ishte ditë e mirë kjo edhe për Meksikon, derisa projekti i "Disney/Pixar", me titull "Coco" kishte fituar "Best Animated Feature" në rrugën e pashmangshme për të fituar një Oskar. Projekti i Searchlight me titull "The Shape of Water" që kishte prirë nominime të "2018 Globe" me shtatë nominime, në shtëpi kishte dërguar çmimin "Best Director" për Guillermo del Toro (nominimi i dytë dhe fitimi i parë) dhe "Composer Alexandre Desplat". "Diku Lon Chaney po buzëqesh sipër nesh" ka thënë dashuruesi i përbindëshave Del Toro, që po gëzon momentin për vlerësimit "Best Director Oscar".

Nëna e dashur edukuese

Mos ta forcojmë edhe më shumë atë të fortin që ishte projekti i Steven Spielberg me titull "The Post", që kishte gjashtë nominime, që shkoi në shtëpi pa gjë, bashkë me pretendentët popullor për "Oskar" si projekti i Luca Guadagnino-s me titull "Call Me By Your Name", ai i Jordan Peele-s me titull "Get Out", projekti i Christopher Nolan me "Dunkirk" dhe projekti i Paul Thomas Anderson me titull "Phantom Thread". Duke e rrafshuar rrugën për garën e "Oskarit" është komedia e Greta Gerwig me titull "Lady Bird", që u shpërblye me dy "Golden Globes", me "Best Comedy' dhe "Comedy Actress", si Saoirse Ronan për rolin e saj si adoleshente që ik nga Sakramento.. "Supporting Actress" ka shkuar te Neon, për filmin "I, Tonya", yllin Allison Janney, që kishte arritur të ketë gjashtë nominime për "Globe" dhe asnjë fitim në anën televizive dhe ishte e lumtur që kishte fituar për një film. Në tepihun e kuq, ajo e kishte quajtur nënën e Tonya Harding "nënë e dashur dhe edukuese". Projekti i Gary Oldman me filmin "Winston Churchill" ka dërguar në shtëpi çmimin "Best Actor Drama për Luftën e Dytë Botërore "Darkest Hour", që ishte nominimi i tij i parë dhe fitimi i parë për "Globe". Aktori britanik ende është në listë për të fituar një "Oskar".

(Kosova Sot)

22 orë e 33 minuta më parë
11/12/18