Fituesit e çmimeve OSCAR, nga filmi te aktori dhe aktorja më e mirë - Kulturë - Kosova Sot
Fituesit e çmimeve OSCAR, nga filmi te aktori dhe aktorja më e mirë

Fituesit e çmimeve OSCAR, nga filmi te aktori dhe aktorja më e mirë

“The Shape of Water” u shpall mbreme filmi me i mire duke rrembyer keshtu më shumë Çmime Oscar të fituar në këtë edicion të 90, me plot 4 të tillë, përfshi filmin më të mirë dhe drejtorin më të mirë.

Pas nje parakalimi ne tapetin e kuq, me nje ceremoni madheshtore jane shpallur mbreme fituesit e cmimeve Oscar. Aktori me i mire u shpall Gary Oldman dhe aktorja me e mire Frances McDormand.

Ja fituesit 

Filmi më i mirë – The Shape of Water

Aktori më i mirë – Gary Oldman – Darkest Hour

AKtorja më e mirë – Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Fotografia më e mirë – The Shape of Water

Aktori më i mirë mbështetës: Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Aktorja më e mirë mbështetëse – Allison Janney – I, Tonya

Kostumografia më e mirë – Phantom Thread, Mark Bridges

Produksioni më i mirë – The Shape of Water, Jeff Melvin, Paul Denham Austerberry dhe Shane Vieau

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj – A Fantastic Woman (Chile)

Filmi më i mirë i animuar, me metrazh të shkurtër – Dear Basketball – Glen Keane dhe Kobe Bryant

Editimi më i mirë – Dunkirk – Lee Smith

Filmi më i mirë aksion, me metrazh të shkurtër – The Silent Child – Chris Overton dhe Rachel Shenton

Skenari më i mirë, origjinal – Get Out – Jordan Pele

Kinematografia më e mirë – Blade Runner 2049

Kënga më e mirë origjinale – Remember Me – Coco (Kristen Anderson-Lopez dhe Robert Lopez)

Drejtori më i mirë i filmit – The Shape of Water – Guillermo Del Toro

Skenari më i mirë, i adaptuar – Call Me By Your Name – James Ivory

Filmi më i mirë i animuar – Coco

Dokumentari më i mirë – Icarus – Bryan Fogel dhe Dan Cogan

Muzika më e mirë – Dunkirk – Richard King and Alex Gibson

(Kosova Sot)

13 orë e 58 minuta më parë
13/12/18