Vdes ylli i filmit, Billy Drago

  • 27 qershor 2019 - 11:32
Vdes ylli i filmit, Billy Drago

Billy Drago i njohur për faktin se shpesh luajti rolin e gangsterëve në filma të Hollywood’it, ka vdekur sot në Los Angeles në moshën 73 vjeçare.

Aktori ka luajtur në shumë filma të njohur si “Untouchables” që tregonte historinë e Al Capones, dhe në filmin ”Pale Rider” së bashku me yllin Clint Eastëood.

I lindur në Kansas, emri i tij i plotë është Uilliam Eugene Burrows, ishte dajli i një amerikani indigjen. Nëna e tij ishte cigane. Morri emrin Drago [ër të u njohur më mirë dhe që fansat të kenë më të lehtë të e mbajnë mend.

Fllimisht karrierën e tij e kishte filluar në radio, dhe më pas ishte futur në një kompani të aktrimit, ku edhe morri hapat e parë.

Ai ka luajtur në përmbi 100 filma.

Gjeneratat pak më të vjetra e njohin shumë mirë këtë aktor pasi që, përveç se luante në filma shumë të njohur, kishte edhe një stil të papërsëritshëm dhe të qetë në aktrimin e tij.

Ai vdiç nga një infarkt në shtëpinë e tij.

(Kosova Sot Online)