Ndahen çmimet e ‘Golden Globes’ në një ceremoni të stër mbushur me yje të kinematografisë

  • 06 janar 2020 - 10:59
Ndahen çmimet e ‘Golden Globes’ në një ceremoni të stër mbushur me yje të kinematografisë

Janë ndarë çmimet për më të mirët e vitit në filma dhe seri televizive, “1917” zgjedhet filmi i vitit, “Succession” seria më e mirë e vitit.

Eventi i 77-të i Golden Globes i mbajtur mbrëmë në Beverly Hills, si rrallë herë ka mbledhur në një sallë shumë nga yjet më të mëdhenj të knematografisë amerikane dhe jo vetëm.

Regjisorë si Martin Scorsese, Quentin Tarantino e Sam Mendes dhe aktorë si Leo DiCaprio, Brad Pitt e Jennifer Aniston janë bërë bashkë në eventin e udhëhequr nga komediani britaney, Ricky Gervais.

Ndarja e çmimeve solli disa befasi, duke u zgjedhur filmi me titullin “1917” si filmi i vitit, filmi më i mirë i animuar u zgjodh ‘Missing Link“, duke mposhtur kështu filma si “Frozen 2″ dhe “How to train your dragon 3“, ndërsa Sam Mendes ka mposhtur regjisorët legjendarë si Martin Scorsese dhe Tarantinon për të marrë çmim si regjisori më i mirë për filmin “1917”.

Brad Pitt mori më në fund çmimin shumë të merituar për rolin e tij në “Once Upon a Time… in Hollywood”, ndërsa gjatë pranimit të çmimit falënderoi kolegun e tij Leonardo DiCaprio e duke bërë disa shaka.

Yjet gjatë natës folën në përgjithësi për ndryshimet klimatike dhe zjarret në Australi, ndërsa me gjithë apelin e prezantuesit që të mos përfshijnë temat e politikës gjatë natës, ajo nuk kishte se si të mungonte.

Më poshtë keni listën e plotë të fituesëve, ndërsa këto çmime tregojnë shumë se kush janë favoritët për nominime në çmimet Osar.

Filmi më i mirë – Dramë

1917

The Irishman

Joker

Marriage Story

The Two Popes

Aktorja më e mirë në rol kryesor në film – Dramë

Cynthia Erivo, Harriet

Scarlett Johansson, Marriage Story

Saoirse Ronan, Little Women

Charlize Theron, Bombshell

Renée Zellweger, Judy

Aktori më i mirë në rol kryesor – Dramë

Christian Bale, Ford v Ferrari

Antonio Banderas, Pain and Glory

Adam Driver, Marriage Story

Joaquin Phoenix, Joker

Jonathan Pryce, The Two Popes

Filmi më i mirë – Komedi ose Muzikal

Dolemite Is My Name

Jojo Rabbit

Knives Out

Once Upon a Time in Hollywood

Rocketman

Aktorja më e mirë në rol kryesor – Komedi ose Muzikal

Ana de Armas, Knives Out

Awkwafina, The Farewell

Cate Blanchett, Where’d You Go, Bernadette

Beanie Feldstein, Booksmart

Emma Thompson, Late Night

Aktori më i mirë në rol kryesor – Komedi ose Muzikal

Daniel Craig, Knives Out

Roman Griffin Davis, Jojo Rabbit

Leonardo DiCaprio, Once Upon a Time in Hollywood

Taron Egerton, Rocketman

Eddie Murphy, Dolemite Is My Name

Aktori më i mirë në rol dytësor

Tom Hanks, A Beautiful Day in the Neighborhood

Anthony Hopkins, The Two Popes

Al Pacino, The Irishman

Joe Pesci, The Irishman

Brad Pitt, Once Upon a Time in Hollywood

Muzika më e mirë në film

Little Women – Alexandre Desplat

Joker – Hildur Guðnadóttir

Marriage Story – Randy Newman

1917 – Thomas Newman

Motherless Brooklyn – Daniel Pemberton

Seria më e mirë e shkurtër

Catch-22

Chernobyl

Fosse/Verdon

The Loudest Voice

Unbelievable

Aktorja më e mirë në Seri të Limituar

Kaitlyn Dever, Unbelievable

Joey King, The Act

Helen Mirren, Catherine the Great

Merritt Weaver, Unbelievable

Michelle Williams, Fosse/Verdon

Regjisori më i mirë

Bong Joon-ho, Parasite

Sam Mendes, 1917

Todd Phillips, Joker

Martin Scorsese, The Irishman

Quentin Tarantino, Once Upon a Time in Hollywood

Aktorja më e mirë në rol kryesor, serial – Dramë

Jennifer Aniston, The Morning Show

Olivia Colman, The Crown

Jodie Comer, Killing Eve

Nicole Kidman, Big Little Lies

Reese Witherspoon, The Morning Show

Aktorja më e mirë në rol dytësor në serial

Patricia Arquette, The Act

Helena Bonham Carter, The Crown

Toni Collette, Unbelievable 

Meryl Streep, Big Little Lies

Emily Watson, Chernobyl

Kënga më e mirë në film

“Beautiful Ghosts,” Cats – Music and Lyrics by Andrew Lloyd Webber & Taylor Swift

“I’m Gonna Love Me Again,” Rocketman – Music by Elton John, Lyrics by Bernie Taupin

“Into the Unknown,” Frozen II – Music and Lyrics by Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez

“Spirit,” The Lion King – Music and Lyrics by Timothy McKenzie, Ilya Salmanzadeh & Beyoncé

“Stand Up,” Harriet – Music and Lyrics by Joshuah Brian Campbell & Cynthia Erivo

Seria më e mirë televizive – Komedi ose Muzikal

Barry

Fleabag

The Kominsky Method

The Marvelous Mrs. Maisel

The Politician

Aktorja më e mirë në rol dytësor – Film

Kathy Bates, Richard Jewell

Annette Bening, The Report

Laura Dern, Marriage Story

Jennifer Lopez, Hustlers

Margot Robbie, Bombshell

Filmi më i mirë i animuar

Frozen II

How to Train Your Dragon: The Hidden World

The Lion King

Missing Link

Toy Story 4

Skenari më i mirë

Marriage Story – Noah Baumbach

Parasite – Bong Joon-ho & Han Jin-won

The Two Popes – Anthony McCarten

Once Upon a Time in Hollywood – Quentin Tarantino

The Irishman – Steven Zaillian

Aktori më i mirë në rol kryesor, serial – Dramë

Brian Cox, Succession

Kit Harington, Game of Thrones

Rami Malek, Mr. Robot

Tobias Menzies, The Crown

Billy Porter, Pose

Fimi më i mirë në gjuhë të huaj

The Farewell

Les Misérables

Pain and Glory

Parasite

Portrait of a Lady on Fire

Aktorja më e mirë në rol kryesor, serial – Komedi ose Muzikal

Christina Applegate, Dead to Me

Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel

Kirsten Dunst, On Becoming a God in Central Florida

Natasha Lyonne, Russian Doll

Phoebe Waller-Bridge, Fleabag

Seria më e mirë televizive – Dramë

Big Little Lies

The Crown

Killing Eve 

The Morning Show

Succession

Aktori më i mirë në rol dytësor, Seri e Limituar

Alan Arkin, The Kominsky Method

Kieran Culkin, Succession

Andrew Scott, Fleabag

Stellan Skarsgård, Chernobyl

Henry Winkler, Barry

Aktori më i mirë në rol kryesor, Seri e Limituar 

Christopher Abbott, Catch-22

Sacha Baron Cohen, The Spy

Russell Crowe, The Loudest Voice

Jared Harris, Chernobyl

Sam Rockwell, Fosse/Verdon

Aktori më i mirë në rol kryesor, seri – Komedi ose Muzikal

Michael Douglas, The Kominsky Method

Bill Hader, Barry

Ben Platt, The Politician

Paul Rudd, Living With Yourself

Ramy Youssef, Ramy

(Kosova Sot Online)