Lista e plotë e fituesve të Oscars 2020

  • 10 shkurt 2020 - 13:47
Lista e plotë e fituesve të Oscars 2020

Mbrëmjes së çmimeve Oscar i erdhi fundi. Filmi triumfues ishte “Parasite”, si filmi më i mirë. Po ashtu “Parasite” rrëmbeu edhe tre çmime të tjera, si Skenari më i mirë original, Filmi më i mirë ndërkombëtar dhe Regjia më e mirë.

Lista e plotë e fituesve:

Filmi më i mirë

“Parasite”

Aktori protagonist më i mirë

Joaquin Phoenix “Joker”

Aktorja protagoniste më e mirë

Renee Zellweger “Judy”

Aktorja më e mirë joprotagoniste

Laura Dern, “Marriage Story”

Aktori më i mirë joprotagonist

Brad Pitt, “Once Upon a Time in Hollywood”

Regjisori më i mirë

Bong Joon Ho, “Parasite”

Filmi i animuar më i mirë

“How to Train Your Dragon: The Hidden World” Dean DeBlois

Skenografia më e mirë

"Once Upon a Time...in Hollywood

Fotografia më e mirë

 “1917”

Montazhi më i mirë i zërit

"Ford v Ferrari"

Filmi i animuar i shkurtër më i mirë

“Hair Love,” Matthew A. Cherry

Skenari më i mirë i përshtatur

“Jojo Rabbit,” Taika Waititi

Skenari më i mirë origjinal

“Parasite,” Bong Joon-ho, Jin Won Han

Dokumentari më i mirë

“American Factory,” Julia Rieichert, Steven Bognar

Dokumentari më i mirë me metrazh të shkurtër

“Learning to Skateboard in a Warzone,” Carol Dysinger

Filmi ndërkombëtar më i mirë

“Parasite,” Bong Joon Ho

Filmi më i mirë me metrazh të shkurtër

"The Neighbors Window"

Montazhi më i mirë

“Ford v Ferrari,” Michael McCusker, Andrew Buckland

Kolona zanore më e mirë

"Joker," Hildur Guðnadóttir

Miksimi më i mirë

“1917”

Kënga më e mirë origjinale

 “I’m Gonna Love Me Again,” “Rocketman”

Flokët dhe grimi më i mirë

“Bombshell”

Kostumografia më e mirë

“Little Women,” Jacqueline Durran

Efektet vizuale më të mira

“1917”

(Kosova Sot Online)