MKRS bën homazhe për Violeta Rexhepagiqin, artisten që theu tabutë

  • 17 prill 2020 - 11:49
MKRS bën homazhe për Violeta Rexhepagiqin, artisten që theu tabutë

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, bashkë me stafin e MKRS-së, në një ceremoni të organizuar para objektit të ministrisë, bënë homazhe për këngëtaren, kompozitoren dhe gazetaren e ndjerë, Violeta Rexhepagiqi, e cila dje shkoi në amshim.

Me këngët e të ndjerës Rexhepagiqi sfond, dhe me fotografinë e vënë përpara hyrjes kryesore të MKRS-së, ministrja Dumoshi në mënyrë simbolike vendosi një buqetë lule para fotografisë së Violetës.

Ministrja Dumoshi u shpreh se në këtë kohë pandemie si MKRS me aq mundësi sa është e lejuar kemi organizuar këtë ceremoni simbolike për ta vlerësuar dhe shprehur mirënjohjen institucionale për ikjen e ikonës të viteve të 80-ta, Violetës, e cila ka dhënë një kontribut të çmuar, e cila në Prishtinë nuk është njohur si një vajzë e zakonshme po si e jashtëzakonshme.

“Ajo me zërin dhe dukjen e saj dhe gjithmonë na ka dhënë mesazh vajzave dhe grave të reja që duhet t’i thyejmë të gjitha tabutë dhe të depërtojmë si vajza dhe si gra”, u shpreh ndër të tjera ministrja, duke konsideruar se sado simbolike, kjo ceremoni shkon për kujtimin e veprës së saj, e cila përjetësisht do të mbetet një emër i paharruar për artin dhe kulturën e Kosovës dhe më gjerë.

Ministrja Dumoshi tha se për të kujtuar Violetën e kemi vënë fotografinë e saj me disa lule dhe 39 këngët e saj sot do të dëgjohen tërë ditën, këtu para Ministrisë.

“Me këtë rast i ngushëlloj të gjithë artistët të gjithë kolegët e saj në veçanti familjen e cila e humbi motrën dhe ne do t’u rrimë për krah në forma të ndryshme që sado pak t’i ngushëllojmë në këtë kohë pandemie, pasi nuk ka ndonjë mundësi tjetër që përcjellja e saj të jetë ashtu siç ajo e ka merituar”, tha në fund ministrja.

Kujtojmë se e ndjera, ka lindur në vitin 1965, ka punuar në Radio Televizionin e Prishtinës (RTP) dhe në disa media tjera, ka marrë pjesë si këngëtare në Eurovizion, ka qenë autore e shumë këngëve dhe është e njohur për stilin e saj avangarde duke qenë para kohës me trend dhe fatkeqësisht iku para kohe.

(Kosova Sot Online)