Nëse po kërkoni, këta janë filmat më të mirë për t’u parë për Halloween!

  • G.G /
  • 30 October 2021 - 10:15
Nëse po kërkoni, këta janë filmat më të mirë për t’u parë për Halloween!

Halloween po vjen dhe nëse tashmë i keni përgatitur kostumet, me siguri do t’ju mungojë çfarë të shihni në këtë natë të tmerrshme. Fatmirësisht ne jetojmë në epokën e artë të transmetimit të filmave dhe serialeve dhe konkretisht në Disney Plus mund të gjesh shumë për të zgjedhur.

Disney Plus është bërë një nga platformat më të mëdha të transmetimit falë prodhimeve të shkëlqyera që përfshin, si filmat dhe serialet e Star Wars, Marvel dhe shumë më tepër. Për më tepër është më i lirë se Netflix, kushton vetëm 8.99 euro në muaj.

Nëse jeni duke kërkuar për një film për të parë në këtë ditë, ne ju ofrojmë filmat më të mirë për Halloween që gjenden në katalogun e tij .

Makth para Krishtlindjes (Nightmare Before Christmas)

A është ky një film për Halloween apo Krishtlindje? Nuk ka shumë rëndësi, sepse “Nightmare Before Christmas” është një kryevepër “stop motion” e drejtuar nga Henry Sellick dhe nga Tim Burton që u publikua në 1993. Është një nga filmat perfekt për Halloween dhe me një rezultat të shkëlqyer 8/10 në IMDB. Nëse nuk e keni parë kurrë, ky është momenti sepse është i disponueshëm në Disney Plus.

Na vendos në Qytetin e Halloween-it, festa kryesore e të cilit është, natyrisht, Halloween. Jack Skellington (ose Jack Skeleton), është lodhur duke festuar festën e Halloween vit pas viti. Kështu që kur Xheku zbulon festën e Krishtlindjes, ai mahnitet plotësisht me të dhe vendos ta përmirësojë atë.

Eduard DuarGërshërë (Edward Scissorhands)

Një nga filmat klasikë suspens të Century Fox të 20-të është Edward Scissorhands. Një nga filmat që katapultoi (edhe më shumë) Johnny Depp dhe që mund ta shijoni në Disney Plus. Me regji të Tim Burton është një dramë romantike me prekje të errëta siç di ta bëjë vetëm Burton.

Ai tregon historinë se si një shpikës krijoi një krijesë të përsosur të quajtur Eduardo, duke e lënë “shpikjen” e tij të paplotë kur vdíq dhe duke pasur gërshërë për duart. Por ai gjen një familje që e adopton dhe përpiqet ta përshtatë me jetën në një periferi amerikane. Një klasik nga filmat e Tim Burton që e pëlqejnë të gjithë.

REC

REC është suksesi kritik i filmave horror të realizuar në Spanjë dhe të eksportuar në vende të tjera, përveç pjesës që ka edhe 4 filma të tjerë. Kjo është përmbledhja e REC, një film që nëse nuk e keni parë kurrë, do t’ju kapë dhe do t’ju japë më shumë se një mikroinfarkt.

Çdo natë, Ángela (Manuela Velasco), një reportere e re për një televizion lokal, ndjek një grup të ndryshëm profesional me kamerën e saj. Sonte është radha e tij për të intervistuar zjarrfikësit dhe ai ka shpresën e fshehtë për të qenë në gjendje të marrë pjesë drejtpërdrejt në një zjárr tronditës. Por nata kalon e qetë.”

28 ditë më vonë (28 days later)

Sot mund të jemi të ngopur me filma dhe seriale zombie, por në vitin 2002, kur Danny Boyle e tërhoqi veten nga mëngët 28 ditë më vonë, ai befasoi botën me një histori për mbijetesën pavarësisht gjithçkaje.

Ju gjithashtu mund të shihni Cillian Murphy (Peaky Blinders) në një nga rolet e tij të para të mëdha. Nëse nuk e keni parë ende, do të kuptoni se si ky film ka ndikuar praktikisht në të gjitha serialet dhe filmat e mëvonshëm si The Walking Dead.

Londra është një varrezë. Rrugët tani janë të shkreta. Mbretëron heshtja totale. Pas përhapjes së një virusi që zhduku pjesën më të madhe të popullsisë, ndodhi pushtimi i qenieve të tmerrshme. Virusi u përhap pas depërtimit në laborator të një grupi mbrojtës të të drejtave të kafshëve. I transmetuar nga gjaku, virusi prodhon efekte shkatërruese. Në 28 ditë epidemia përhapet në të gjithë vendin dhe vetëm një pjesë e vogël e të mbijetuarve kanë mbetur…

Shenjat (Signs)

Kush nuk u hodh nga kolltuku apo divani kur u shfaq “çfarë u shfaq” në atë skenën e famshme të “Signs”? Signs (Signs, 2002) është një nga trillerët më të mirë të M. Night Shyamalan. Një nga veprat e tij klasike rreth alienëve, pezull dhe jashtëzakonisht e pamundur për të shpjeguar situata që do t’ju vënë në avantazh gjatë gjithë filmit.

Nga regjisori dhe shkrimtari i The Sixth Sense dhe The Protege, M. Night Shyamalan, vjen historia e familjes Hess, nga Pensilvania, të cilët zgjohen një mëngjes për të gjetur një foto të një rrethi gjigand të gdhendur në fushat e tyre me misër. Shpjegimi që merr Graham Hess (Mel Gibson) është se ata që janë përgjegjës për sinjalet e të korrave të tij janë të huaj. Familja Hess do të zbulojë përmes lajmeve, me terror në rritje, se rrethet e të korrave po shfaqen në mbarë botën. Signs është historia prekëse e një familjeje të izoluar në një fermë dhe mënyra e tyre për të përballuar momentet e fundit të jetës së tyre, ndërkohë që bota po pushtohet.

(Kosova Sot Online)