BADALLAJ: KLANI "PRONTO" PO E SHKATËRRON KOSOVËN - Lajme - Kosova Sot
BADALLAJ: KLANI "PRONTO" PO E SHKATËRRON KOSOVËN

BADALLAJ: KLANI "PRONTO" PO E SHKATËRRON KOSOVËN

Analisti Reshat Badallaj-Zhuriani për "Kosova Sot" tha se ekonomia e Kosovës do të vuajë derisa ky vend është i shitur dhe në duart e bandave mafioze që nga majat e shtetit, banditët dhe bandat politike të kanaleve të nëntokës kriminale. "Ajo është goditur për vdekje nga mafio-oligarkët, sidomos të bandës Devolli, dhe mbështetet fuqishëm nga krerët më të lartë shtetërorë, ndryshe këta nuk do të kishin mundësi dhe të vepronin aq lirshëm", u shpreh ai. "Menjëherë pas luftës, e sidomos kur u lidhën me bandat mafio-oligarkësh kaluan me pasuri edhe sheikët më me zë në botë. Kjo bandë mafioze është shtrirë për të zezën e vendit në të gjitha dikasteret. Autoriteti i Konkurrencës për shkeljet flagrante dhe ligjeve nuk dëgjuam ndonjëherë që të ndërmarrë masa, por vetëm fjalë. Sistemi i kalbur gjyqësor është i korruptuar fund e krye. Prokurori as që guxon t'i përmendë këto fjalë", potencoi ai. "Prokuroria hesht karshi bandave mafio-oligarkësh që ka emër Devolli. Mendoni se nuk i dinë dhe nuk i shohin këta. I kanë para hundëve po nuk guxojnë se janë në të njëjtën valle me ta gisht për gisht, por i pari e udhëheq vallen banda Devolli. Dhe në anën tjetër prokuroria hesht për krimet, hajnitë e bandës Devolli që shkatërroi deri në palcë ekonominë e vendit dhe rriti papunësinë më të madhe në Evrope, ku të gjitha mjetet e homologimit po shkojnë në xhepat e bandës Devolli dhe ne xhepat e majave të shtetit dhe bandës "Pronto". Andaj, për t'u përgjigjur penalisht këto banda mafioze që nga kokat e 'peshqve të mëdhenj' e deri tek gardiani që rri në derë të sistemit gjyqësor do të duhej Vetting-u dhe njësitë speciale amerikane, ndryshe ne vetëm e mashtrojmë veten. Sepse banda Devolli dhe majat e larta të shtetit e goditën për vdekje edhe Prishtinën në zemër, që bënë hata dhe do të shihen. Nuk njohin ligje, nuk njohin shtet, nuk njohin Kushtetutë të vendit, ata janë gjithçka. Këta nuk kanë dhënë betimin për të mbrojtur Kushtetutën e vendit dhe interesat e qytetarëve, por interesat e mafio-oligarkëve", ka vlerësuar Badallaj-Zhuriani.

(Kosova Sot)

14 orë e 4 minuta më parë
23/01/19