- Lajme - Kosova Sot
Hertica: Në prapaskenë qëndron presidenti

Hertica: Në prapaskenë qëndron presidenti

Analisti Ali Hertica tha për "Kosova Sot" se lideri i PDK-së, Kadri Veseli, tani kryetar i Kuvendit të Republikës së Kosovës, është duke luajtur lojën e skenarit, që përmes argatëve të tij politikë të jetë një shtytës për ta rrëzuar Qeverinë "Haradinaj", edhe pse janë bashkëqeverisës. " Qeverisja Haradinaj thuajse e ka humbur drejtimin e politikës dhe fare nuk është në rrugëtim të mbarë politik. PDK-ja, ku si pretekst do të marrë marrëdhëniet jo të mira nga politika e Haradinajt me SHBA-në dhe aleatët e tjerë të Kosovës. E gjithë kjo lojë e skenarit vërehet se tendencat për t'i shtyrë këto implementime i ka bërë vetë Hashim Thaçi, që duket se ia ka futur frikën z.Haradinaj dhe ia ka vendosur dy këmbët në një këpucë, kur dihet se të dy protagonistët i ka miq të mirë", theksoi ai. Analisti Hertica tha se e gjithë ajo që sot po ngjan në skenën politike, vjen sepse në çdo subjekt politik janë të instaluara bandat e kriminalizuara dhe oligarkët e klaneve politike dhe ato ekonomike. 

(Kosova Sot)

8 orë e 17 minuta më parë
20/02/19