- Lajme - Kosova Sot
Hoyt Yee emërohet ambasador në këtë shtet, jo në Maqedoni

Hoyt Yee emërohet ambasador në këtë shtet, jo në Maqedoni

Zëvëndësndihmës sekretari amerikan, Hoyt Brian Yee do të jetë ambasador i ri i Amerikës në Bosnjë dhe Hercegovinë.

Mediat serbe shkruajnë se SHBA e ka emëruar Yee si të deleguar në Sarajevë për të forcuar ndikimin amerikan në Ballkan.

Më parë ishte folur se Yee do të jetë ambasador i USA në Maqedoni, por se Departamenti i Shtetit Amerikan ka ndërruar mendje.

Mandati i ambasadorit aktual amerikan në Sarajevë zgjatë deri në verë, atëherë kur edhe pritet që Hoyt Yee të emërohet ambasador i ri në Bosnje.

(Kosova Sot)

6 orë e 55 minuta më parë
19/02/19