Zbulimi befasues/ Gjenden piramida të tjera, më të vjetra se të Egjiptit - Lajme - Kosova Sot
Zbulimi befasues/ Gjenden piramida të tjera, më të vjetra se të Egjiptit

Zbulimi befasues/ Gjenden piramida të tjera, më të vjetra se të Egjiptit

Muret e rërës që dikur mendohej të ishin fole zogjsh të braktisura, janë në të vërtetë varret e australianëve indigjenë që mund të datojnë para se të ndërtohen piramidat e Egjiptit.

Një projekt kërkimor në Cape York perëndimore në majën veriore të Queensland ka konfirmuar se kodrat, që prej shumë vitesh konsiderohen si pjesë e peizazhit natyror, janë vende të lashta varrimi.

Qindra hendeqe të tilla, të cilat disa besonin se ishin ndërtuar nga masat e zhavorrit, janë vendosur përgjatë një shtrirje bregdetare prej 60 kilometrash rreth Mapoon. Familjet indigjene lokale kanë shprehur frikën se janë të rrethuar nga fantazmat.

Njëmbëdhjetë nga kodrat, disa prej të cilave janë deri në 4 metra të lartë, janë studiuar në detaje dhe shumë prej tyre kanë ndërhyrje njerëzore. Arkeologët që përdorin radarin e depërtimit në terren (GPR) dhe teknologjinë magnetometër kanë qenë në gjendje të “shohin” brenda në tokë për të marrë një paraqitje të shkurtër të praktikave aborigjene të varrosjes, ndoshta mbi mijëvjeçarë.

Ideja për të përdorur GPR erdhi nga vendasit të cilët e kishin parë atë të vendosej në Time Team, programi televiziv britanik për gërmimet arkeologjike të paraqitura nga Tony Robinson.

Shumë nga kodra u ndërtuan mbi sipërfaqe të djegura ku zjarret kishin djegur intensivisht çdo gjë me kalimin e kohës. Gurë, koral, shtiza dhe objekte të tjera u zbuluan gjithashtu brenda këtyre kodrave.

Këto zbulime mund të ndryshojnë mënyrën se si i kuptojmë ritet e varrimit Aboriginal. Arkeologu, Dr Mary-Jean Sutton, tha se disa nga faqet e varrezave mund të ishin dhjetra mijëra vjeçare.

“Nuk e dimë saktësisht se sa të vjetra janë. Ne besojmë se potencialisht mund të jenë 5.000-6.000 vjet të vjetra, por ato mund të jenë edhe më shumë, , dhe ne duhet të bëjmë më shumë hulumtime”, tha Dr Sutton për Daily Mail Australia. 

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

 

3 orë e 27 minuta më parë
22/01/19