EMRAT/ Kapen 17 kg drogë në Itali, kush janë tre shqiptarët e arrestuar - Lajme - Kosova Sot
EMRAT/ Kapen 17 kg drogë në Itali, kush janë tre shqiptarët e arrestuar

EMRAT/ Kapen 17 kg drogë në Itali, kush janë tre shqiptarët e arrestuar

Tre shqiptarë janë arrestuar në Como të Italisë me 17 kg drogë. Të arrestuarit janë identifikuar si Agim Proshka (i lindur më 1980), Edison Proshka (lindur në 1991) dhe Jurgen Verbofshi (i lindur në vitin 1998).

Mediat vendase shkruajnë se dy prej tyre u arrestuan në dy makina, brenda së cilës u gjetën 7 kg kokainë, 4.5 kg heroinë, dy mitralozë, një pistoletë gjysmë automatike, një revolver, ngarkues për mitralozë dhe municione për të gjitha armët e lartpërmendura.

Përveç kësaj, 5 kg kokainë dhe 550g heroinë u ruajtën në bagazhin e Citroen C3 të udhëhequr nga Verbofshi. Gjithsej mbi 17 kg drogë shkruan giornaledicomo.it.

Duke pasur parasysh sasinë e madhe të drogës të gjetur, oficerët e zbatimit të ligjit kontrolluan shtëpinë dhe apartamentet e Agim Proshka, në Figino Serenza. Gjatë kontrollit u gjetën dy makina  dhe një shumë 8,400 euro e cila u konfiskua.

(Kosova Sot)

22 orë e 41 minuta më parë
16/12/18